چک لیست یا فهرست بررسی؟ مسئله این است!


اگر به شما بگویم دارویی کشف شده که بعد از خوردن آن می‌­توانید تمام کار‌های خود را بدون هرگونه اشتباه و با حواس جمعی کامل انجام دهید؛ چه عکس العملی دارید؟ تازه خبر خوب اینکه رایگان هم هست و هر زمان که اراده کنید به آن دسترسی خواهید داشت. احتمالا با خود می­‌گویید “به به! چی از این بهتر. بده بندازیم بالا! “اسم این داروی شگفت انگیز چک لیست است.

البته چک لیست نام فرنگی آن است(!) و ترجمه­ٔ تحت اللفظی آن فهرست بررسی می‌­باشد. استفاده از واژۀ فهرست بررسی به جای چک لیست، مثل استفاده از خاک انداز… ببخشید، خویش انداز به جای سلفی است! در نتیجه با عرض پوزش از جناب فردوسی و تمام پاس دارندگان زبان فارسی در طول مقاله بیش‌تر از واژه­ٔ چک لیست استفاده خواهیم کرد.

آشنایی ما با چک لیست مثل آشنایی باباها با موبایل است! یعنی می‌­دانیم چیست و از آن استفاده می­‌کنیم اما با تمام قابلیت­‌های آن آشنا نیستیم و نمی­‌دانیم چه کار‌های فوق العاده‌ای می­‌توان با چک لیست انجام داد. پس در این مقاله مفصل راجع به چک لیست صحبت خواهیم کرد و مزایای بی­‌شمار استفاده از آن را بیان می­‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

چک لیست چیست؟

و اما چک لیست چیست؟ لیستی که باید چک شود! یا به بیان دیگر لیستی است که با استفاده از آن می‌­توان مشکلاتی که به خاطر محدودیت­‌های حافظه و توجه انسان ایجاد می‌شود را کاهش داد. البته که به این تعریف یک خطی بسنده نخواهیم کرد و در ادامه به طور مفصل آن را توضیح خواهیم داد.

فهرست بررسی یک ابزار مدیریتی است که در آن مراحل انجام کار و اطلاعات ثبت می‌­شوند و هدف اصلی آن جلوگیری از فراموشی جزئیات است. همچنین به ما یک نمای کلی از کار‌هایی که باید انجام شوند می­‌دهد و با مدیریت بهتر زمان و انرژی کیفیت انجام کار‌ها را بالا می‌­برد. اهمیت این ابزار کابردی زمانی مشخص می‌شود که فراموش کردن هر یک از مراحل یا جزئیات کار تبعات جدی­ای به دنبال خواهد داشت. پس با استفاده از آن مطمئن خواهیم بود که چیزی از قلم نیوفتاده است.

همچنین می­‌دانیم که توجه و تمرکز ما محدودیت دارند و بیچاره­‌ها در طول شبانه روز باید به هزار و یک مسئله­ٔ کوچک و بزرگ رسیدگی کنند. اینجاست که چک لیست مثل یک سوپرمن وارد می‌شود و با ثبت جزئیات گوشه­ٔ کار را می­‌گیرد.

چک لیست برای توجه و حافظه مثل سوپرمن است.

استفاده از چک لیست چه فایده­‌ای دارد؟

۱. مدیریت کردن بهتر کار‌ها:

اولین و مهم‌ترین فایده­ٔ فهرست بررسی این است که به ما کمک می‌­کند کار‌ها را بهتر مدیریت و سازماندهی کنیم. وقتی تمام کار‌هایی که باید انجام شوند یا مراحل انجام کار را به هر طریقی ثبت می­‌کنیم، بهتر می­‌توانیم آنها را اولویت بندی کنیم یا مراحل فراموش شده را به خاطر آوریم. آشنایی با اصول مدیریت زمان هم در کنار استفاده از چک لیست بسیار کمک کننده است.

۲. نیروی کمکی برای حافظه:

همانطور که گاهی برای انجام کار‌های منزل نیروی کمکی می‌­گیریم تا فشار را از روی خود برداریم، بعضی از مواقع هم لازم است برای حافظه، این عضو خدوم و زحمت کش نیروی کمکی استخدام کنیم. چگونه؟ با نوشتن چک لیست. وقتی مراحل انجام کار را روی کاغذ ثبت می‌­کنیم، باری از روی دوش حافظه برداشته ایم چون از حجم اطلاعاتی که حافظه باید ثبت کند کاسته ایم. در نتیجه لازم است بیش از این با نوشتن دوست شویم.

علاوه بر این خیلی از مشکلات، ناشی از اعتماد افراطی ما به حافظه هستند. به خود می‌گوییم امکان ندارد این کار را فراموش کنم یا تمام کار‌ها را با اولویتِ انجام آنها به خاطر خواهم سپرد. غافل از اینکه در شرایط حساس، زمانی که حجم کار زیاد است و حافظه ظرفیت خود را برای امور مهم تر لازم دارد به ما خیانت می­‌کند و اطلاعات قبلی را بیرون می­‌ریزد. آنوقت ما می‌مانیم و حوضمان! اما اگر از قبل آنها را روی کاغذ ثبت کرده باشیم مشکلی نخواهیم داشت. اگر درباره سایر راه‌های تقویت حافظه کنجکاو هستید؛ شما را به مطالعه مقاله «ناگفته‌هایی درباره حافظه» دعوت می‌کنم.

۳. افزایش بهره وری:

همانطور که در مورد قبل هم گفته شد؛ استفاده از چک لیست سبب می‌شود به جای اینکه روی یادآوری موارد مهم یا مراحل انجام کار تمرکز کنیم توجه خود را روی نحوۀ انجام کار بگذاریم. همچنین مدیریت کردن بهتر کار‌ها از هدر رفتن زمان جلوگیری می‌­کند که مجموع این‌ها باعث افزایش بهره‌وری می‌­شود.

۴. روشن کردن موتور خلاقیت:

داشتن فهرست بررسی مغز را از قید و بند تصمیم گیری رها می‌­کند و به آن آزادی بیشتری می­‌بخشد، در نتیجه انرژی بیشتری را برای خلاقیت می­‌گذارد. پس هرچه از حجم مسئولیت­‌های ذهن بکاهیم، به خلاقیت بیشتر اجازه­ٔ خودنمایی می‌­دهیم.

استفاده از چک لیست یکی از راه­‌های افزایش خلاقیت است. اگر می‌­خواهید با سایر اقدامات موثر در افزایش خلاقیت آشنا شوید، شما را به مطالعه مقالۀ «خلاق باش و پادشاهی کن» دعوت می­‌کنم.

استفاده از فهرست بررسی موتور خلاقیت را روشن می‌کند.

۵. افزایش انگیزه:

مجموع تمام موارد گفته شده به افزایش انگیزه منجر می­‌شود. زیرا افزایش بهره‌وری، افزایش سرعت انجام امور و به طور کلی افزایش کیفیت انجام کار‌ها، برای ادامه­ٔ مسیر به ما انگیزه می­‌دهد. علاوه براین ما انسان­­‌ها تیک زدن را دوست داریم! وقتی کار‌های موجود در فهرست بررسی را انجام می‌­دهیم و تیک می‌­زنیم، با شوق و ذوق بیشتری سراغ موارد بعدی می­‌رویم و این انگیزه را پیدا می­‌کنیم که موفق شویم تمام موارد را تیک بزنیم.

۷. کمک به اجرای تمام مراحل در کار‌های تکراری:

در خیلی از مواقع وقتی یک کار را هر روز یا در روز چندین باز انجام می­‌دهیم به یک کار روتین تبدیل می­‌شود. یعنی ذهن انجام آن را به بخش ناخودآگاه مغز انتقال می­‌دهد و ما بدون این که متوجه باشیم دقیقا داریم چکار می­‌کنیم خود به خود انجامش می‌­دهیم. مثلا شب برای خواب به رخت خواب می­‌رویم و با خود فکر می‌­کنیم مسواک زدم یا نه؟ یعنی آن‌قدر این کار برای ما به عادت تبدیل شده که ذهن در زمان مسواک زدن روی حالت کنترل خودکار بوده است.

در خیلی از مواقع این حالت مفید است چون در انرژی مغز صرفه جویی می­‌شود. اما پرستاری را تصور کنید که روزانه چندین و چند بار آنژیوکت وصل می­‌کند؛ روتین شدن کار در اینجا می­‌تواند خطرناک باشد. زیرا حالت کنترل خودکار مغز و توجه نکردن به چگونگی انجام کار می‌­تواند جان بیمار را به خطر بیندازد.

برای رهایی از حالت کنترل خودکار می‌­توان از چک لیست استفاده کرد و با دنبال کردن مرحله به مرحله­ٔ جزئیات کار‌ها را با دقت کامل انجام داد.

 

انواع چک لیست:

چک لیست­‌ها بسته به هدف طراحی آن­‌ها انواع گوناگونی دارند.

۱. to-do  چک لیست: (یا به بیان دیگر چک لیست کار‌هایی که باید انجام شود)

این دسته رایج‌ترین و ساده‌ترین نوع فهرست بررسی است و اکثر ما روزانه از آن استفاده می­‌کنیم. در to-do چک لیست­‌ها هدف اصلی مشخص کردن کار‌هایی است که باید انجام شود و ترتیب انجام کار‌ها اهمیتی ندارد؛ بلکه فراموش نکردن کار‌ها حائز اهمیت است. البته این نوع فهرست بررسی لزوما برای مشخص کردن کار‌های روزانه یا اهداف کوتاه مدت نیست و می‌­تواند شامل ثبت اهداف بلند مدت باشد.

چک لیست­‌های موقعیتی هم در این دسته از چک لیست‌­ها قرار می‌گیرند. چک لیست­‌های موقعیتی، چک لیست­‌هایی هستند که در آن کار‌های لازم برای مواقع خاص در آن ثبت می‌­شود. به عنوان مثال کار‌های لازم برای جشن عروسی یا کار‌های لازم برای بعد از تولد نوزاد جدید و…

نقطه­ٔ قوت to-do چک لیست این است که موارد ثبت شده در آن به یکدیگر  وابسته نیستند. (جاست فرند هستند!) یعنی انجام هر یک از کار‌های لیست در گروی انجام کار‌های قبلی نیست و شما می­‌توانید هر یک از موارد را با توجه به شرایط خود در اولویت قرار دهید.

به مثال­‌های زیر توجه کنید:

to do لیست می‌تواند شامل اهداف کوتاه مدت و بلندمدت باشد.

همانطور که مشاهده می‌کنید تمام موارد ذکر شده مستقل از یکدیگر هستند و اولویت خاصی برای انجام آن­ها وجود ندارد.

پس جزء اصلی to-do چک لیست‌­ها، کار‌های مورد نظر یا اهداف هستند. البته می­توان بازه­ٔ زمانی خاصی هم برای هریک ازموارد مشخص کرد  که دل به خواهی است و می‌­تواند وجود نداشته باشد.

۲. چک لیست آموزشی:

هدف این نوع چک لیست، آموزش و انتقال دانش به دیگران است. در چک لیست آموزشی مراحل انجام یک کار به ترتیب مشخص می­‌شود، به نحوی که مخاطب با مشاهده­ٔ آن و دنبال کردن مراحل می­‌تواند کار را به درستی انجام دهد. کتاب‌­های آموزش آشپزی یک نمونه­ٔ ساده از چک لیست آموزشی هستند.

البته چک لیست آموزشی همیشه به سادگی یک کتاب آشپزی نیست. به عنوان مثال بدون داشتن هیچ اطلاعاتی و تنها با مشاهده­ٔ یک چک لیست آموزشی نمی­‌توان برج ساخت!

یکی دیگر از موارد مهم استفاده­ٔ این نوع فهرست بررسی، ارتقای کارکنان و نظارت بر کار آن‌هاست. به این صورت که پس از ارائه آموزش‌­های لازم، چک لیست آموزشی مراحل انجام کار، در اختیار آنان قرار می­‌گیرد و کارکنان با استفاده از آن اشتباهات خود را به حداقل می­‌رسانند. در نتیجه چک لیست فرصت محول کردن کار‌ها به دیگران را فراهم می‌­کند.

۳. چک لیست عیب یابی:

چک لیست عیب یابی با طرح سوالات مناسب به ما در جستجوی عیب­‌ها کمک می­‌کند. نحوۀ کار با آن به این صورت است که در هنگام بروز مشکل، موارد ذکر شده در چک لیست را بررسی می­‌کنیم و با دنبال کردن مرحله به مرحلۀ سوالات، مشکل کار را پیدا می­‌کنیم. این نوع چک لیست به ما کمک می‌­کند تا از تمرکز خود استفاده­ٔ بهینه کنیم و به جای گیج شدن در مواقع حساس، با حفظ آرامش و دنبال کردن لیست، تمام موارد را در نظر بگیریم. این روش سبب افزایش سرعت در عیب یابی نیز می­‌شود.

چک لیست عیب‌یابی به یافتن هرچه سریع تر عیب‌ها کمک می‌کند.

۴. چک لیست هماهنگی:

این نوع فهرست بررسی در مواقعی استفاده می‌شود که چند نفر روی یک تکلیف، کار می­‌کنند. چک لیست­ هماهنگی در سازمان­‌های بزرگ بسیار مفید  است زیرا افراد را سازماندهی می­‌کند و همواره آن‌ها را در حال انجام وظیفه نگه می­‌دارد و هرکسی می­‌داند که باید چه کاری انجام دهد. این چک لیست دستور العمل­‌هایی را ارائه می­‌دهد که افراد با پیروی از آن، وظایف خود را بدون تداخل با وظایف فرد دیگر انجام می‌­دهند و به مدیریت هرچه بهترآن‌ها کمک می‌­کند. همچنین استفاده از چک لیست هماهنگی، میزان خطرات محیط کار را کاهش می­‌دهد و منجر به افزایش بهداشت و ایمنی می‌­شود.

 

چطور چک لیست بنویسیم؟

طراحی فهرست بررسی به خصوص اگر از نوع آموزشی، هماهنگی یا عیب یابی باشد جزئیات زیادی خواهد داشت و تخصصی می­‌شود. بیان تمام جزئیات از حوصله­ٔ این مقاله خارج است در نتیجه ما مراحل basic و پایه ای را بیان خواهیم کرد و شما بسته به هدف خود می­‌توانید به آن شاخ و برگ دهید.

مرحله­ٔ اول: مشخص کردن هدف

اولین گام این است که هدف از نوشتن چک لیست یا در حقیقت نوع آن را مشخص کنیم. زیرا برای ثبت موارد باید بدانیم در نهایت می­‌خواهیم به چه هدفی برسیم و اینکه کار‌ها و مراحل باید در چه راستایی پیش بروند.

مرحله­ٔ دوم: تخلیه­ مغزی

دومین گام در نوشتن چک لیست موثر این است که مغز خود را تخلیه کنیم! یعنی هرچیزی که در ذهن داریم را روی کاغذ خالی کنیم. تمام کار‌ها، جزئیات و مراحل باید از داخل ذهن به جلوی چشم بیایند تا امکان اولویت بندی، دسته بندی و به طور کلی سازماندهی آن وجود داشته باشد. در تخلیه­ مغزی از هیچ چیز فاکتور نگیرید و از طولانی شدن لیست نترسید. بعدا تمام موارد را بررسی می­‌کنیم و موارد اضافی را پاک می­‌کنیم. (یک بار که  انجام دهید مشتری خواهید شد! چون حس سبک شدن بعد از آن با یک ویلا در جزایر قناری هم قابل معاوضه نیست!)

نکتۀ کنکوری:

کار‌های ثبت شده در فهرست بررسی، مجموعه­‌ای از کار‌های ضروری و روزانه هستند. در نتیجه موارد عنوان شده در چک لیست لزوما نباید شامل کار‌های سخت و غیر لذت بخش (لذت نبخش؟!) باشد؛ بلکه می­‌تواند کار‌های ساده و جذاب را هم شامل شود. مثل نوشیدن قهوه، گوش دادن به پادکست یا گردش رفتن. این کار سبب می‌شود مغز با دیدن موارد لذت بخش در بین کار‌هایی که جذابیت کمتری دارند خوشحال شود و برای به پایان رساندن موارد ثبت شده در فهرست بررسی انگیزۀ بیشتری داشته باشد. پس هنگام تخلیۀ مغزی کار‌های جذاب را نادیده نگیرید.

برای تهیهٔ چک لیست خوب، قرار دادن کارهای لذت بخش در کنار کارهایی که کمتر جذاب هستند ضروری است.

مرحله­ٔ سوم: اولویت بندی و سازماندهی کردن کار‌ها

قسمت سخت قضیه اینجاست. باید تمام موارد استخراج شده در مرحله­ٔ تخلیه­ مغزی را مدیریت کنیم. در ابتدا می­‌توانیم کار‌ها را بر اساس یک سری ویژگی­‌های مشترک گروه بندی کنیم. به عنوان مثال بر اساس دفعات انجام کار یا  نوع کار.

سپس کار‌های گروه بندی شده را بر اساس اولویت‌­ها رتبه بندی می‌­کنیم. در اولویت بندی کردن هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و هدف این است که موارد ضروری از موارد کم اهمیت تر شناخته شوند و اول به آنها رسیدگی شود.

مرحله­ٔ چهارم: انتقال به چک لیست

وقتی که وظایف سازمان‌دهی شدند،  وقت آن است که آن­­ها را در یک چک لیست واقعی جمع آوری کنیم. در صورت لزوم می­‌توان تاریخ تکمیل هر یک از کار‌ها را نیز مشخص کرد یا ساعت انجام آن‌ها را اضافه کرد.

مرحله­ٔ پنجم: وارد عمل شدن.

گام بعدی این است که شروع کنیم و کار‌ها را طبق چک لیست تهیه شده انجام دهیم و پس از انجام هر مورد آن را تیک بزنیم. تیک زدن پس از تکمیل هر مورد به ما انگیزه­ٔ ادامه می­‌دهد و کار‌های باقی مانده را به ما یادآور می­‌شود.

مرحله­ٔ ششم: افزودن موارد جدید

هنگامی که کار‌های لیست را به اتمام می‌­رسانیم خوشحال می­‌شویم و با خود می‌گوییم « هورا بالاخره تموم شد! » اما باید بدانیم که همواره کار‌های بیشتری برای انجام دادن وجود دارد و مرتبا باید لیست خود را به روز رسانی کنیم. پس گام آخر اضافه کردن موارد جدید و حرکت رو به جلو است.

 

ویژگی­‌های چک لیست خوب:

۱. شفاف باشد:

یک فهرست بررسی خوب شفاف و واضح است و برای مخاطب ابهامی باقی نمی­‌گذارد. همچنین اگر کار‌ها را به طور دقیق و جزئی مشخص کنیم اثر گذاری آن بیشتر می‌­شود. مثلا اگر در انجام یک پروژه همکاری می­‌کنیم به جای نوشتن “انجام دادن پروژه” در چک لیست، مسئولیت دقیق خود را مشخص کنیم. به عنوان مثال بنویسیم “انجام دادن طراحی­‌های پروژه” یا “جمع آوری مطالب برای پروژه”

۲. استفاده از آن راحت باشد:

یعنی افرادی که قرار است آن چک لیست را مورد استفاده قرار دهند دچار مشکل نشوند و ساختار پیچیده ای نداشته باشد. زیرا طراحی بد چک لیست قبل از اینکه مشکلی را حل کند، مشکلی ایجاد خواهد کرد.

۳. اثر گذار باشد:

این مورد هم که نیاز به توضیح اضافه ای ندارد. اگر قرار نیست چک لیست طراحی شده اثری در بهبود کیفیت انجام کار داشته باشد، چرا از آن استفاده کنیم؟

۴. قابل ویرایش کردن باشد:

گاهی چک لیست‌­ها به گونه ای طراحی می‌­شوند که تغییر یک مورد موجب بلا استفاده شدن کل چک لیست می‌­شود. در نتیجه هنگام تهیۀ فهرست بررسی باید این نکته را در نظر داشته باشیم که توانایی تغییر موردی وجود داشته باشد.

۵. روان و ساده نوشته شود:

چک لیست‌­ها قرار است خود گامی در راستای آسان تر شدن انجام کار‌ها باشند پس نوشتار پیچیده­ٔ آن‌ها با این هدف در تناقض است.

۶. در راستای اهداف باشد:

همان‌طور که قبل تر گفته شد چک لیست­‌ها بر اساس هدف طراحی آن‌ها، انواع گوناگونی دارند. تمام موارد ذکر شده باید در جهت دستیابی به هدف تهیه­ٔ فهرست بررسی باشد.

موارد عنوان شده در فهرست بررسی باید در راستای اهداف باشند.

نرم افزارهای تهیه­ٔ چک لیست:

روش سنتی تهیۀ چک لیست استفاده از قلم و کاغذ است. اما نرم افزارهایی هم برای انجام این کار وجود دارند. که در ادامه به معرفی آنها می­‌پردازیم.

  1. ۱. نرم افزار Microsoft To DO
  2. نرم افزار ۲DO
  3. نرم افزار Any.DO
  4. نرم افزار Google Tasks
  5. نرم افزار Tic Tic
  6. نرم افزار چکینا
  7. سایت به تایم

در نرم افزارهای Word و Excel هم امکان ساخت چک لیست وجود دارد اما نرم افزارهای نام برده شده اختصاصی برای تهیۀ چک لیست هستند و قابلیت‌­های بیشتری دارند.

 

دو منبع بسیار عالی راجع به چک لیست:

  1. کتاب چک لیست اثر آتول گاواندی و ترجمه­ٔ نوشین غلامی
  2. اپیزود “چک لیست” از پادکست بی پلاس

 

جمع بندی

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست! به عنوان کلام آخر می­‌خواهم بگویم منابعی که برای نوشتن این مقاله بررسی کردم خیلی زیاد بودند. هرکدام تعریف خاصی از چک لیست ارائه کرده بودند، و دسته بندی­‌های متفاوتی برای آن نام برده بودند. احتمالا وقتی این مقاله را مطالعه می‌کنید منابع دیگری را هم بررسی خواهید کرد و با این گوناگونی اطلاعات رو به رو می­‌شوید. اما نصیحت من به شما این است که خود را بیش از حد درگیر جزئیات نکنید و استفاده کردن از فهرست بررسی را شروع کنید. چون گاهی بعضی از منابع انقدر یک موضوع را تخصصی و پیچیده می­‌کنند که به خود می‌گوییم “اوووه! ولمون کن بابا. همون روش قبلیمون رو پیش می­ریم. راحت و بی دردسر!” و از مزایای استفاده از روش‌­های منظم تر غافل می­‌شویم.

پس در این مقاله هدف اصلی بیان مزایای استفاده از چک لیست بود و از جزئیات خیلی ریز فاکتور گرفته شد. با همان روش پایه‌ای تهیه­ٔ چک لیست، آن را بسازید و در طول زمان شاخ و برگ های لازم را به آن بیفزایید تا فرم مطلوب خود را پیدا کنید.

شما در چه مواقعی از چک لیست استفاده می‌کنید؟

یا از چه نرم افزارهایی برای این کار بهره می‌­گیرید؟

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *