رسالت شخصی همان هدف از زندگی کردن است ؟

رسالت شخصی

شاید برایتان پیش آمده که مدتی مشغول به کار بوده‌اید و دچار این چالش شده باشید، که آیا این همان کاری است که باید ادامه دهم؟ آیا این همان چیزی است که مخصوص خودم است ودرآن موفق خواهم شد؟ در این مقاله به رسالت شخصی که جواب گو این سوالات است می پردازیم ونحوه دست یابی به آن را عنوان خواهیم کرد.

دلیل آن می تواند دو چیز باشد:

  1. اینکه استعدادمان را می‌شناسیم اما نمی‌دانیم چطور می‌توانیم از آن استفاده کنیم.
  2. به دلایل مختلفی از جمله ناآگاهی، إصرار خانواده و شرایط آن را کنار گذاشته‌ایم.

در واقع اگر مورد اول باشد که فقط با تجربه کردن می‌توانیم متوجه این استعدادها شویم. زمانی که کار و مهارت جدیدی را انجام دهید، متوجه خواهید شد درچه چیز استعداد دارید. گاهی این استعدادها را از زمان کودکی می‌توانیم بیرون بکشیم. مثلا در آن زمان یک سری کارهایی را انجام می دادیم مثل کارهای هنری، دستی …

بین همه آن کارها، احتمالا در یکی دو مورد از آن‌ها بهتر از بقیه عمل می کردیم، یا حتی دیگران هم بسیار از ما تعریف می‌کردند. در واقع آن کار نقطه قوت ما بوده است که الان می‌توانیم به آن استعداد بگوییم.

خب بیاید درباره مورد دوم که خیلی هم شایع است صحبت کنیم. تصور کنید، شخصی که از کودکی نقاشی می کشد و در آن مهارت و استعداد ذاتی دارد به اصرار خانواده مجبور شود رویای خود را رها کند و پزشک شود. شاید آن رویا رها شده باشد اما فراموش نه! اگر موفق به انجام آن شود شاید همان پزشک بی حوصله ی شود که حتی به شما گوش هم نمی دهد و برایتان نسخه می پیچد. در صورتی که اگر همان شخص با خواست و علاقه خود رویای پزشک شدن را داشت ممکن بود شخصی مانند دکتر قریب شود که حتی تا دم مرگ به طبابت مشغول بود و به بیماران عشق می ورزید.

ممکن است دچار این سردرگمی شده باشید که از زندگی  چه چیزی می خواهید. این همان رسالت شخصی است که می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم. همچنین روش هایی برای پیدا کردن رسالت شخصی به شما پیشنهاد بدهیم.استعداد ذاتی

 معنای رسالت شخصی

رسالت شخصی در واقع هدف نهایی ما درزندگی است. چیزی که برای انجام آن قرار است کل زندگی در تلاش باشیم. رسالت یک نویسنده خلق اثر ادبی ماندگار است. مثل جین آستین با گذشت یک سده هنوز کتابش خوانده و ترجمه می شود.می توانیم به گاندی اشاره کنیم که برای صلح ونجات هند از استعمار آمده بود و هم چنین پیکاسو برای خلق اثار هنری به سبک متفاوت در دنیا قدم گذاشت. پس رسالت انسان هم برای خود و هم دیگران بسیار با ارزش است.

   نویسنده معروف پائولو کوئلیو در کتاب کیمیاگر خود می گوید:

“هرکس که باشی یا هر کاری که انجام دهی وقتی واقعاً از صمیم قلب چیزی را بخواهی، آنگاه این خواسته ی تو از روح جهان سرچشمه می گیرد و تو مأمور انجام آن بر روی زمین می شوی .”

می توان از این گفته اینطور برداشت کرد که رسالت شخصی آن هدفی است که به خاطرش قراراست تمام زندگی درتلاش باشیم و برای رسیدن به آن از هیچ کاری دریغ نکنیم. به قول معروف” به اب و اتش بزنیم تا محقق شود.”

رسالت شخصی

رسالت شخصی مشخص می‌کند که هر فرد در زندگی چه کاری را باید انجام بدهد و چگونه می‌تواند یک زندگی رضایت‌بخش برای خود فراهم کند. البته که رسالت شخصی تعاریف دیگری هم دارد که برای طولانی نشدن از آن‌ فاکتور می‌گیریم.

چطور رسالت شخصی خود را پیدا کنیم؟

فردی که نداند چه رسالتی در زندگی دارد، همانند کشتی بی هدف به هر سمت پیش می رود. اگر روز خود را بی انگیزه شروع می کنید و با بروز هر مشکلی ناامید می شوید و اهداف خود را رها می کنید˓ بدانید در مسیر اشتباهی در حرکت هستید.

بسیاری از ما زمان کمی را صرف فکر کردن به رسالت شخصی خود در زندگی کرده‌ایم. ما آنقدر درگیر کارهای ضروری و بی وقفه هستیم که نمی‌توانیم به این فکر کنیم که در این زندگی چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم و به کجا می‌خواهیم برسیم. در نتیجه، ممکن است احساس نارضایتی کنیم ؛ بدون اینکه دلیلش را بدانیم . فکر کردن در مورد رسالت شخصی می تواند یکی از راه حل های این نارضایتی باشد. انسان به طور ذاتی جستجوگر و کنجکاو است . این پرسشگر بودن باعث تعالی او خواهد شد. از خود بپرسید:

۱.     می‌خواهید چه تأثیری در دنیا داشته باشید؟

۲.     چگونه می خواهید تأثیر بگذارید؟

۳.     می خواهید روی چه کسی تأثیر بگذارید؟

۴.     چه چیزی بیشتر به شما احساس شادی و زنده بودن می دهد؟

رسالت شخصی همان سوخت موشک است.

این پرسش ها راه حل پیدا کردن رسالت شخصی خواهد بود، پس از خود بپرسید و جواب انها را بنویسید. قطعا که نیاز به فکر کردن دارد. اما در نهایت چیزی که به آن می رسید احتمالا رسالت شخصی شما خواهد بود. اگر درمورد رسالت شخصی در زندگیتان بدانید˓ معمولا کارهایی را انجام می دهید که به زندگی تان معنا می دهد. کارهای غیرمهم و تلف کننده را حذف خواهید کرد تا از این عمر کوتاه بهترین استفاده را کرده باشید. می توانید با خوانندن کتاب کیمیاگر که رسالت شخصی را به زیبایی به افسانه شخصی تعبیر کرده است، مفهوم داشتن رسالت شخصی در آن  را بیابید.  کتاب درجستجو معنا هم می تواند در این راستا به شما یاری رساند.

اهمیت داشتن رسالت شخصی:

 اهمیت رسالت شخصی به قدری است که همچون شیرازه ی تمام اهداف و رویا های شما را در بر می گیرد. پس برای دست یابی تمام نیرو خود را به کار بگیرید، البته که نیازمند یک سری فداکاری های نیز هستید، بگذارید کمی بیشتر توضیح دهم،  برای مثال :

اگر بیمار باشید˓ تلخی شربت را به جان می خرید تا درمان شوید ،اگر ورزشکار باشید سختی ورزش های سنگین و رژیم را برای داشتن مدال طلا تحمل خواهید کرد ،اگر رقصنده باله باشید˓ شکستن انگشت پا و دررفتگی مچ را تاب می آورید. پس داشتن رسالت شخصی چنین صبر و شکیبایی و اشتیاقی را می خواهد.

اکنون تجربه شخصی من شاید به شما کمک کند تا بیشتر به اهمیت رسالت شخصی خود پی ببرید:  زمانی که پانزده ساله بودم در ادبیات  استعداد داشتم و اشعارم همه را به وجد می آورد. اما خودم را نه ! انگار معمولی ترین کار ممکن را انجام می دادم. درست است˓ طبع شعرداشتن خیلی استعداد بی نظیر و خاصی بود. اما انگار آن چیزی که می خواستم  درآن موفق باشم نبود. شعردر زندگی من˓ به اندازه نوشیدن یک استکان چای خوش طعم ارامش بخش بود.

رسالت من در پس یک اتفاق شکل گرفت .زمانی که طبق عادت همیشه از موضوع‌ کتاب های موجود مدرسه به کتاب کهنه˓رنگ  و رو رفته ژنتیک رسیدم. واژه جدید وناشناخته که وجود جستجوگرم را تحریک کرد وبا انتخاب آن رشته تجربی را برای خواندن انتخاب کردم.

الان من نویسنده و شاعری هستم که با توانایی نوشتن در راستای رسالت زندگی خودش، همانند علم ژنتیک که اگاهی بخش است، خواهان اگاهی بخشیدن به شما هستم. گاهی تنها استعداد کافی نیست علاقه شما به موضوع هم اهمیت دارد. برای اینکه علاقه‌تان را بفهمید، نیاز است که آن کار به خصوص را انجام دهید و تجربه‌اش  کنید.

مسیر رسالت شخصی

چگونه در مسیر رسالت شخصی ام قدم بردارم؟

تصور کنید، استعداد و توانایی و رسالت شخصیتان را در زندگی مشخص کردید. از کجا بفهمید که در مسیر رسالت شخصیتان‌ قرار دارید؟ برای دانستن این موضوع بهتر است برای خود هدف های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید. برای مثال  هدف کوتاه مدت مشخص کنید که: امسال میخواهم در آزمون استخدامی قبول شوم. همینطور برای هدف بلند مدت بگویید: می‌خواهم تا ۵ سال آینده شرکت خودم را داشته باشم. اگر در هدف گذاری چالش دارید و می‌خواهید آن را اصولی یاد بگیرید حتما مقاله سیر تا پیاز هدف گذاری را مطالعه کنید.

تمرکز بر روی استعداد وتوانایی ها:

قبل تر برایتان توضیح دادم که چطور توانایی و استعداد خود را پیدا کنید . تمرکز خودتان را برای موفقیت در مسیر استعداد خود بگذارید تا نتیجه بگیرید. تا زمانی که روی استعداد خود زمان و انرژی نگذارید تقویت نمی شود.

کنترل گفتگو های ذهنی:

با خودتان مثبت صحبت کنید واز سرزنش کردن خود بپرهیزید. هر چقدر با خودتان مهربان تر باشید، همان خود بیشتر همراهیتان می کند. مثل یک دوست با او مهربان و صمیمی باشد. تا اینجا تمام تلاش خودش را کرده برای اینکه شما خوشحال باشید.

ترک عادت های مخرب:

احتمالا خیلی از ما یک سری عادت های مضر داریم که ممکن است ما را از رسالتمان دور کند. این عادت ها اعتیاد به فضای  مجازی˓زیاد مطالعه کردن و عمل نکردن˓ نداشتن برنامه ریزی می تواند باشد. مقاله مسیر عادت را بساز بخوانید و عادت های بهتری برای خودتان بسازید.

غلبه بر خاطرات منفی:

ممکن است همه ما در گذشته یک سری شکست هایی را تجربه کرده باشیم. همان شکست ها گاهی مانع حرکتمان در آینده میشود. می ترسیم که بازهم این اتفاق تکرارشود. در حالیکه شکست لازمه رشد است. تا شکست نخوریم یاد نمی گیریم. اگه ترس از شکست باعث شده است که نتوانید حرکت پیشنهاد میکنم مقاله با  با شکست دوست شو را بخوانید.

جمع بندی

رسالت شخصی در واقع هدف نهایی ما در زندگی است و به آن معنا می بخشد. فردی که نداند چه رسالتی در زندگی دارد، همانند کشتی بی هدف به هر سمت پیش می رود و در نهایت انرژی خود را در مسیرهای اشتباه صرف میکند.

رسالت شخصی خود را با طرح پرسش از خودمان می توانیم پیدا کنیم. سوالات بی از قبیل اینکه می خواهید چه تاثیری در دنیا داشته باشید؟ روی چه افرادی میخواهید این تاثیر را بگذارید؟ چه چیزی بیش از همه به شما شور و شوق می دهد؟ سپس جواب ها را روی یک کاغذ بنویسید. به مرور به رسالت خود نزدیک خواهید شد.

اقدامات که برای حرکت درمسیر رسالت باید انجام دهید شامل:

برنامه ریزی ونقشه زندگی˓ تمرکز بر روی استعداد وتوانایی ها˓ کنترل گفتگو های ذهنی˓ ترک عادت هایی مخرب˓ غلبه بر خاطرات منفی است.

مشکلات و موانع برای همه وجود دارد اما از آنها فرار نکنید. با تلاش  از آنها  عبور خواهیدکرد.

راه کارشما برای دست یابی به رسالت شخصی چیست ؟ با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده : فریبا رضازاده

مررسی از نظرت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *