بسته بندی محصول، راهی برای تحریک حس مشتری

تکنیک های بسته بندی محصول

نوع بسته‌بندی ، اولین چیزی است که مشتری از محصول شما می‌بیند. دقیقا مثل هدیه‌ای که به صورت کادوپیچ به یک دوست می‌دهید و قبل از هر چیز چشمش به آن میفتد. پس به مشتری هم مثل یک دوست نگاه کنید و سعی کنید از همان لحظه اول حس خوبی به او بدهید.

بسته‌بندی محصول هم می تواند شامل محصولات صنعتی باشد، هم محصولاتی که با بسته‌بندی مخصوص خودتان برای مشتری ارسال می‌کنید. مثلا شاید یک فروشگاه اینترنتی دارید و می‌خواهید محصول را با یک بسته‌بندی خاص برای مشتری ارسال کنید.

در این مطلب می خواهم راجع به بسته‌بندی محصول و تاثیر آن در فروش چند نکته بگویم. این موضوع شاید به‌ظاهر مسئله بزرگی نباشد، اما مستقیما روی فروش شما تاثیر مثبت می‌گذارد؛ پس تا پایان با من همراه باشید.

بسته‌ بندی محصل چه تاثیری در فروش دارد؟

قبل از اینکه وارد موضوع شوم کمی به رفتار خودتان نسبت به بسته‌بندی محصولات دقت کنید. تاکنون برایتان پیش آمده یک محصولی را صرفا به‌خاطر بسته‌بندی جذابی که داشته خریده‌اید؟ برای خودم بارها این اتفاق پیش آمده است. مثلا اگر ببینم یک مواد غذایی بسته‌بندی جذابی دارد با اینکه آن محصول را قبلا امتحان نکرده‌ام، اما ترغیب می‌شوم آن را خریداری کنم.

بگذارید یک نمونه دیگر را برایتان مثال بزنم. من معمولا عطرهایم را از یک فروشگاه اینترنتی مشخص خریداری می‌کنم. این فروشگاه محصولی که می‌فرستد را در یک بسته‌بندی شیک به همراه یک گل بنفش کاغذی، پوشال بنفش و یک بوک مارک ارسال می‌کند. این یکی از دلایلی است که از همان دفعه اول ترغیب شدم همیشه از این فروشگاه خرید کنم.

اگر شما هم تجربه مشابه‌ای داشته‌اید آن را زیر همین مطلب با من در میان بگذارید.

زمانی که محصول شما در یک فروشگاه کنار بقیه محصولات قرار گرفته است، چه چیزی باعث می‌شود که مشتری محصول شما را انتخاب کند؟ شاید دلایل مختلفی مثل وفاداری مشتری به برند، کیفیت محصول، مواد تشکیل دهنده آن و… باشد. حالا اگر مشتری این محصولات را قبلا امتحان نکرده باشد و اسمی از آن ها نشنیده باشد، چه چیزی باعث انتخاب او می شود؟ احتمالا اصلی‌ترین دلیلی که باعث انتخاب او می‌شود بسته‌بندی خاص محصول است.

۵ نکته برای بسته‌بندی محصول

بسته‌بندی اولین چیزی است که مشتری از محصول شما می‌بیند پس اگر بتوانید همان چند ثانیه اول توجهش را جلب کنید، فروشتان بالا می‌رود. به علاوه اینکه اگر از بسته‌بندی خوشش بیاید، احتمالا مشتری دائمی شما خواهد شد. اگر باور‌ نمی‌کنید کافی است یکبار آن را امتحان کنید. که شما خودتان برای فروش حضور ندارید، بسته‌بندی خوب شما می‌تواند به جای خودتان با مشتری صحبت کند و حس خوبی به او منتقل کند.

خب حالا در ادامه چند نکته وجود دارد که کمک می‌کند بسته‌بندی مناسب‌تری برای محصولتان داشته باشید:

۱. رنگ بسته‌بندی

شاید چیزهایی در مورد روانشناسی رنگ و تاثیر و پیام هر کدام بدانید. رنگ‌ها هر کدام در یک فرهنگ مفهوم، پیام و حس خاصی را ایجاد می‌کند. مثلا رنگ سبز، طبیعی و تازه بودن را نشان می‌دهد. بسته‌بندی های طلایی و مشکی لوکس بودن محصولتان را نشان می‌دهد. یا مثلا رنگ مشکی گران بودن و خاص بودن را نشان می‌دهد. رنگهای خنثی مثل سفید و طوسی سادگی و پاکی را انتقال می دهد.

خب حالا شما هم ممکن است برای برندتان یک رنگ خاص داشته باشید، که می‌توانید از آن در بسته‌بندی محصول استفاده کنید. مثلا همان فروشگاه اینترنتی عطر که پیش‌تر راجع به آن صحبت کردم، برای بسته‌بندی محصولات خود از رنگ بنفش استفاده می‌کند.

۲. شکل و ساختار ظاهری

اگر بتوانید بسته‌بندی محصول را با توجه به ماهیت و شکل خود آن طراحی کنید، بسیار جذاب خواهد بود. مثلا نمونه‌های از آن را در تصاویر زیر می‌بینید:

تاثیر بسته بندی در مارکتینگ

بسته بندی محصول در بازاریابی عصبی

نمونه بسته بندی جذاب در نورومارکتینگ

با دیدن بسته بندی هر کدام از این محصولات کامل می‌توان حدس زد که چه محصولی هستند. می‌دانید چرا این موضوع تاثیر مثبتی در فروش و جذب مشتری دارد؟

ذهن انسان از چیزهای مبهم و ناشناخته می‌ترسد و نمی‌خواهد ریسک کند. ترجیح می‌دهد بداند محتوای محصول چیست، سپس آن را خریداری کند. اگر دقت کرده باشید بسته‌بندی بعضی از محصولات بسیار گنگ و نامشخص است و با دیدن آن اصلا متوجه نمی شوید چه محصولی است و شما قرار است با چه چیزی مواجه شوید. پس تا جای ممکن سعی کنید محتوای محصول را به مشتری نشان دهید تا خیالش راحت شود.

یک مورد دیگر طراحی شکل ظاهری و ساختار بسته است. سعی کنید آن را به گونه‌ای طراحی کنید که مشتری بتواند آن را به راحتی با دست حمل کند.

۳. بو و رایحه

همانطور که در مقاله بازاریابی حسی گفتم، یکی از احساسات قوی انسان، حس بویایی است که اتفاقا تاثیر فوق العاده‌ای در جذب مشتری دارد. خب حالا چطور می‌توان از بو در بسته‌بندی استفاده کرد؟ برای برند یا محصول خود یک رایحه مخصوص مشخص کنید و از آن در بست‎ه‎‌بندی محصول استفاده کنید. با این کار، رایحه خاص شما در ذهن مشتری ثبت شده و هر زمان آن را حس می‌کند یاد شما می‌افتد.

۴. طرح و عکس روی بسته‌بندی

یکی دیگر از المان‌هایی که روی بسته‌بندی محصول شما دیده می‌شود عکس و طرح آن است؛ که اگر جذاب باشد می‌تواند مشتری شما را جذب کند. یک گزینه این است که روی بسته‌بندی یک عکس از محصول بگذارید تا مشتری متوجه محتوای بسته شود.

مثلا در مورد مواد غذایی زمانی که عکس آن را به صورت جذابی روی بسته‌بندی می‌بیند، تمایلش به خرید و مصرف آن محصول بیشتر می‌شود. البته به این مورد هم توجه کنید که یک عکس غیرواقعی و اغراق آمیز از محصول نگذارید، چون باعث بی‌اعتمادی او می‌شود.

۵. نوشته‌ها و اطلاعات روی بسته‌بندی

بسته‌بندی بعضی از محصولات را که نگاه می‌کنیم آنقدر اطلاعات و نوشته‌های آن زیاد است که گیج می‌شویم. شلوغی روی بسته باعث می‌شود که هیچکدام از آن‌ها به چشم نیاید و نظرمان را جلب نکند. پس:

اگر می‌خواهید پیام و محتوای مهمی را به مشتری بدهید، طرح ساده و مینیمالی را برای بسته‌بندی  محصولتان در نظر بگیرید. سعی کنید روی بسته‌بندی محصول محتوای زیادی نگذارید و آن را شلوغ نکنید. با اینکار محتوای مهم مدنظرتان به چشم می‌آید.

مثلا شاید محصول شما یک ترکیب متفاوت و منحصر داشته باشد و بخواهید مشتری آن را بداند، یا مثلا یک مزیت رقابتی نسبت به بقیه دارید و می‌خواهید مشتری از آن اطلاع داشته باشد، یا اصلا دوست دارید شعارتان به چشم مشتری بیاید. اگر روی بسته محتوای دیگری نباشد و خلوت باشد، این محتوا بولد شده و توجه مشتری را جلب می‌کند.

۶. تفاوت و خلاقیت

خلاقیت و تفاوت همیشه توجه انسان و ذهن را به خود جلب می کند؛ اما موضوع حساسی است. مثل یک چاقوی دولبه است. هم می‌تواند نتیجه مثبت دهد هم نتیجه عکس. واقعیت این است که ذهن انسان نسبت به چیزهای جدید واکنش نشان می‌دهد. خب حالا ممکن است از این چیز جدید خوشش بیاد هم خوشش نیاید.

پیشنهاد این است که این ریسک را کنید و یک بسته بندی خلاقانه و متفاوت ارائه دهید؛ اگر نتیجه خوبی بگیرید ارزشش را دارد. کاری که بسیاری از کمپانی‌ها آن را انجام نمی‌دهند.

اگر فروشگاه اینترنتی دارید…

زمانی که فروشگاه اینترنتی دارید باید محصول را با یک بسته‌بندی برای مشتری بفرستید. بسته‌بندی شما تاثیر فوق العاده‌ای در رضایت و حس مشتری دارد. اگر بسته‌بندی شما مناسب و جذاب باشد و مشتری آن را دوست داشته باشد، مطمئن باشید که باز هم از شما خرید می‌کند یا نهایتا شما را به بقیه و اطرافیانش معرفی می‌کند.

پیشنهاد میکنم برای محصولات ارسالی خود یک بسته بندی مخصوص در نظر بگیرید. این خاص بودن را با یک رنگ، رایحه، دست خط و نوشته یا اشانتیون مخصوص خودتان نشان دهید. این کار تاثیر بسیاری در جذب مشتری و رضایت او دارد و احتمالا دفعات بعد هم از شما خرید می‌کند.

برایم بنویسید به نظر شما در بسته‌بندی محصول به جز این موارد، چه مورد دیگری را می‌توانیم انجام دهیم؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *