زندگی به سبک مینیمالیسم چگونه است؟


“ساده زیستی یعنی بر آنچه واقعا مهم است تمرکز کنی و از سر و صدای اضافه دور شوی.”

آلبرت انیشتین

به نظر شما چرا برای افراد باهوش و موفقی مثل انیشتین ساده زیستی مهم است؟
آن‌ها همیشه ما را به ساده زیستی تشویق کرده‌اند. چه رازی در این سبک زندگی وجود دارد؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات پرداخته‌ام و بهترین سبک زندگی را به شما معرفی می‌کنم. این سبک زندگی برگرفته از فلسفه مینیمالیسم است. فلسفه‌ای که ریشه قدیمی‌دارد اما اخیرا طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید قبلا هم نام آن را شنیده باشید؛ اما در این مقاله می‌خواهم به شما بگویم که چرا باید این فلسفه را در زندگی خود به کار ببرید.

بسیاری از افراد هستند که از زندگی شلوغ خود خسته شده‌اند. برای همین زندگی به سبک مینیمالیسم را انتخاب کرده‌اند. شاید با خواندن این مقاله، شما نیز تصمیم به تغییر سبک زندگی خود بگیرید. مطمئن هستم که در آینده نه چندان دور، بیشتر مردم مینیمالیست خواهند شد.

مینیمالیسم در هنر

برای شروع بیایید به فلسفه مینیمالیسم نگاهی بیندازیم:

فلسفه مینیمالیسم چیست؟

مینیمالیسم به زبان ساده یعنی رسیدن به سادگی. سادگی در زندگی یک نوع اصالت است؛ پس مینیمالیسم تاکیدی بر اصالت نیز دارد.  تمرکز اصلی این فلسفه بر کاهش اشیا اطراف است؛ اما این ساده سازی در هر جنبه‌ای از زندگی قابل اجراست. افرادی که از این فلسفه در زندگی خود بهره می‌برند، مینیمالیست نامیده می‌شوند.

از این اصطلاح در هنر، معماری، دکوراسیون داخلی و حتی زندگی روزمره نیز استفاده می‌شود. وقتی از اصطلاح مینیمالیسم استفاده می‌شود، یعنی باید هر چیزی در بهینه‌ترین حالت خودش باشد. همینطور در مینیمالیسم به نظم و جزئی بودن بسیار توجه می‌شود. هنرمندانِ بسیاری از این سبک برای زیبایی آثارشان استفاده می‌کنند.

استفاده از سبک مینیمالیسم باعث می‌شود تا در زندگی تجربه‌های معنادار تر، عمیق‌تر و زیباتری داشته باشیم. این فلسفه به زندگی بسیاری از مردم جهان آرامش و حس خوب هدیه داده است.

خانه مینیمالیسم

حالا می‌خواهم به یک چرایی مهم پاسخ دهم. این بخش به شما کمک می‌کند تا به اهمیت مینیمالیسم در زندگی پی ببرید.

چرا باید یک مینیمالیست شویم؟

در ادامه می‌خواهم دلایل مهمی‌برای مینیمالیست شدن را مطرح کنم.

 1. با مینیمالیسم سادگی و آرامش را به خود هدیه دهید

مینیمالیسم به شما کمک می‌کند تا از آشفتگی و پیچیدگی‌های دنیا رها شوید. با مینیمالیسم از لوازم غیرضروری فاصله می‌گیرید، با مصرف زدگی خداحافظی می‌کنید و سادگی را به زندگی خود بر می‌گردانید. سادگی همیشه با آرامش همراه خواهد بود. اگر می‌خواهید آرامش واقعی را در زندگی تجربه کنید، مینیمالیسم بهترین گزینه است.

 1. استرس و اضطراب روزانه شما به حداقل می‌رسد

روانشناسان معتقدند که قرار گرفتن در یک محیط ساده و آرام، به بهبود استرس و حتی اضطراب شما کمک زیادی می‌کند. شلوغی اغلب زنگ هشدار را در مغز فعال می‌کند. به همین خاطر مینیمالیسم با متعادل کردن رنگ‌های محیط، بیشترین حس آرامش را ایجاد می‌کند.
مثلا استفاده از رنگ‌های خنثی (سفید، مشکی، خاکستری، کرمی، بژ و…) در مینیمالیسم مرسوم است. استفاده از این رنگ‌ها در دیزاین خانه و لباس‌ها به کاهش علائم اضطراب کمک می‌کند.

 1. ارزش‌های واقعی خود را پیدا می‌کنید

وقتی زندگی خود را از موارد اضافی و غیرضروری خالی می‌کنید، به درک عمیق تری از خودتان می‌رسید. مینیمالیسم این امکان را به شما می‌دهد تا بهترین نسخه خودتان را بشناسید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. چگونه؟ وقتی با سبک مینیمالیسم ذهن خود را آرام و قوی نگه می‌دارید، خودشناسی شما به حداکثر می‌رسد. در نهایت می‌توانید ارزش‌های خود را بیابید و در مسیر رسیدن به اهداف معنادار خود قدم بردارید.
اهداف معنادار با دیگر اهداف متفاوت است. اگر دوست دارید اطلاعات دقیق تری به دست آورید، پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله لینک شده را مطالعه کنید. اهداف معنادار داشته باشید تا زندگی‌تان نیز معنادار شود!

افراد مینیمالیست

 1. سادگی و خلاقیت، دو دوست همیشگی!

تا حالا شده با خود فکر کنید که چرا در زمان قدیم خلاقیت مردم بالاتر بود؟ پاسخ این سوال جالب است. در گذشته دنیا انقدر شلوغ نبود. فناوری پیشرفته نبود. مردم ساده‌تر زندگی می‌کردند. همین فاکتورهای به ظاهر ساده باعث میشد تا ذهنشان پر از‌ایده‌های خلاقانه باشد. اگر به زندگی افراد خلاق و موفق جهان نگاه کنید، می‌فهمید که سادگی را اصل زندگی خود قرار داده‌اند.

خلاصه بگویم، ساده زندگی کنید تا خلاق‌تر شوید. البته که ساده زیستی فقط یکی از راه‌های افزایش خلاقیت است. برای خلاق‌تر بودن روش‌های زیادی وجود دارد که در مقاله لینک شده مطرح کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم حتما آن را مطالعه کنید.

 1. محیط زیست را نجات خواهید داد

وقتی یک مینیمالیست باشید، از مصرف زدگی دوری خواهید کرد. همین موضوع باعث می‌شود تا به نوبه خود از محیط زیست محافطت کنید. طبیعت به علت مصرف زدگی و تولید زباله انسان‌ها آسیب زیادی دیده است. یکی از ارزش‌های اصلی مینیمالیست‌ها، کاهش مصرف برای نجات محیط زیست است.

 1. زمان، پول و انرژی خود را ذخیره می‌کنید

وقتی یک مینیمالیست هستید، پول خود را برای خرید لوازم غیرضروری خرج نمی‌کنید. همچنین زمان و انرژی خود را برای خرید و مصرف بی‌جا نمی‌گذارید. پس شما این سه فاکتور حیاتی را برای مسائل واقعا ارزشمند صرف می‌کنید. در نهایت چون بهترین سرمایه گذاری را کرده‌اید، بهترین نتایج هم سراغ شما خواهد آمد.

این‌ها دلایل اصلی برای تبدیل شدن به یک مینیمالیست هستند. البته که تنها دلایل نیستند. هر کسی که مینیمالیسم را سبک زندگی خودش قرار می‌دهد، تاثیرات مثبت متفاوتی را تجربه می‌کند. در نهایت می‌توان گفت مینیمالیست بودن، زندگی شما و دیگران را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این‌ها، باعث کاهش خستگی در تصمیم گیری هم می‌شود.

چرا افراد مینیمالیست خاص هستند؟

مینیمالیست بودن فقط در دنیای فیزیکی تعریف نمی‌شود. افراد مینیمالیست، نگرش‌های مینیمالیسم دارند. اتفاقا همین طرز تفکرشان باعث شده تا خاص باشند. در ادامه می‌خواهم درباره ویژگی‌ها و نگرش‌های این افراد صحبت کنم.

 • تمرکز بر سادگی:

  افراد مینیمالیست تمایل دارند همه چیز در بهینه‌ترین حالت خودش باشد. از شلوغی‌های غیرضروری دوری می‌کنند. آن‌ها دوست دارند زندگی خود را با کمترین پیچیدگی بسازند.

 • داشتن انتخاب‌های دقیق:

  این افراد به کوچکترین انتخاب‌های خود دقت زیادی می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند تصمیماتی بگیرند که بر اساس ارزش‌های زندگی‌شان است. این افراد در خرید کردن، به کیفیت اشیا و تطابق با سبک مینیمالیسم توجه می‌کنند.
  در واقع کیفیت از کمیت برایشان مهم‌تر است!

روتین افراد مینیمالیست

 • داشتن یک روتین منظم:

  یکی دیگر از تاثیرات سادگی و فلسفه مینیمالیسم، نظم دادن به زندگی است. اغلب افراد مینیمالیسم برای خود یک روتین ثابت دارند. آن‌ها همچنین تعهد خاصی به روتین خود دارند. مهم نیست چقدر حالشان بد است، آن‌ها در ۹۰ درصد مواقع به برنامه خود پایبند می‌مانند.

 • عدم وابستگی به مادیات:

  این افراد به تجربیات مثبت و آرامبخش زندگی بیشتر اهمیت می‌دهند تا مادیات. برای آن‌ها اشیا مادی اولویت خاصی ندارد. در عوض به ملاقات با دوستان، سفر کردن و کسب تجربیات جدید اهمیت بیشتری می‌دهند.

 • احترام به محیط زیست:

  یکی از اهداف مینیمالیست‌ها این است که با دوری از مصرف زدگی، به حفظ محیط زیست کمک کنند. از آنجایی که استفاده از منابع طبیعی روز به روز بیشتر می‌شود، آن‌ها کمک بزرگی به طبیعت می‌کنند.

 • اهمیت دادن به روابط واقعی:

  از ارزش‌های مهم مینیمالیست‌ها، گسترش دادن ارتباطاتشان در دنیای واقعی است. آن‌ها می‌دانند داشتن روابط حضوری با دیگران، در میزان شادی و سطح رضایت از زندگی موثر است. همچنین برقراری ارتباط عمیق با دنیای بیرون، سبب کسب تجربیات جدید و فرصت‌های جذاب می‌شود.

 • افزایش خودآگاهی:

  خودشناسی و خودآگاهی دو تا از اهداف مهم فلسفه مینیمالیسم است. مینیمالیست‌ها همواره در تلاش‌اند تا شخصیت و ذهن خود را بهتر بشناسند. آن‌ها معتقدند که بهترین علم، خودشناسی است. همچنین مدیتیشن و یوگا روتین روزانه بسیاری از مینیمالیست‌هاست. به همین علت است که اغلب، انسان‌های خردمند و آرامی‌به نظر می‌رسند.

 • اهمیت دادن به زمان، انرژی خود:

  افراد مینیمالیست از دسته کسانی هستند که به شدت ارزش زمان و انرژی خود را می‌دانند. آن‌ها وقتشان را سر چیزهای پوچ و بی‌معنی تلف نمی‌کنند. همچنین انرژی خود را فقط و فقط برای کارهای مهم و هدفمند می‌گذارند. همین باعث می‌شود تا در مدت زمان کوتاه تری، نتایج چند برابر داشته باشند.

 • کاهش صفحات دیجیتال در زندگی:

  ویژگی مشترک بین تمامی‌مینیمالیست‌ها این است که دنیای مجازی را برای خود بسیار کمرنگ کرده‌اند. آن‌ها می‌دانند که فناوری و دنیای دیجیتال، سود چندانی برای آن‌ها ندارد. حتی بسیاری از مینیمالیست‌ها گوشی هوشمند ندارند. این یعنی آن‌ها می‌دانند حضور فضای مجازی چه مشکلاتی برایشان ایجاد خواهد کرد.

همین مسئله باعث افزایش تمرکزشان می‌شود. برای اینکه درباره تمرکز اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتما سری به مقاله لینک شده بزنید.

 • دانستن اولویت‌ها و داشتن یک زندگی هدفمند:

یکی از عادات مهم مینیمالیست‌ها این است که هر چند وقت یک بار اولویت‌ها و ارزش‌های خود را مرور می‌کنند. اولویت بندی از اصول زندگی آن‌هاست. اگر اولویت‌هایشان تغییر کند، زندگی خود را بر همان اساس تطبیق می‌دهند. همچنین با طبقه بندی اولویت‌های خود، برای رسیدن به اهدافشان برنامه ریزی و اقدام می‌کنند. در نهایت برای خود یک زندگی هدفمند می‌سازند.
اگر شما نیز دوست دارید هدفگذاری را یاد بگیرید و برای رسیدن به هدفتان برنامه ریزی اصولی کنید، به مقالات لینک شده مراجعه کنید. اگر هدفگذاری و برنامه ریزی را به شیوه درست بلد نباشید، در زندگی درجا خواهید زد!

آیا مینیمالیسم مورد انتقاد قرار گرفته است؟

قطعا هر فلسفه‌ای طرفداران و مخالفان خود را دارد. این موضوع برای مینیمالیسم هم صدق می‌کند. در اینجا خوب است نظرات منتقدان این فلسفه را نیز بشنویم.

 • برخی افراد معتقدند که مینیمالیسم ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در برقراری ارتباط شود. مثلا شما به عنوان یک مینیمالیست باید وسایل ارتباطی کمتری نسبت به دیگران داشته باشید. باید استفاده از شبکه‌های مجازی را به حداقل برسانید. همین موضوع باعث می‌شود ارتباط کمتری با دنیای مجازی داشته باشید.
  در جواب این مسئله باید بگویم که مهم نیست چقدر ارتباطات مجازی شما کاهش می‌یابد. مهم این است که شما می‌توانید ارتباطات واقعی خود را گسترده‌تر کنید. تحقیقات ثابت کرده است که داشتن روابط واقعی، احساس شادمانی را در مردم افزایش می‌دهد.
 • برخی از منتقدان باور دارند که استفاده از سبک مینیمالیسم در هنر، باعث از بین رفتن زیبایی شده است. آن‌ها زیبایی را در شلوغی‌های اضافی می‌بینند. البته که این موضوع بستگی به سلیقه انسان‌ها دارد؛ اما تاریخ نشان می‌دهد که مردم همیشه به سادگی علاقه زیادی داشته‌اند.
 • بسیاری از افراد منتقد فکر می‌کنند با استفاده از سبک مینیمالیسم، مردم به نیازهای خود بی‌توجهی می‌کنند. در صورتی که هدف مینیمالیسم این است که نیازهای اساسی در بهینه‌ترین حالت تامین شوند.
 • ما برای اجرای مینیمالیسم در زندگی نیاز به تفکر عمیق و تصمیم‌گیری دقیق داریم. به همین علت برخی این‌کار را پیچیده و زمان بر تلقی می‌کنند. با این حال هر سبکی از زندگی سختی‌های خودش را دارد و شاید مینیمالیسم کمترین پیچیدگی را داشته باشد. کسی که واقعا بخواهد خوب زندگی کند، همین سبک زندگی را انتخاب می‌کند.

من چطور می‌توانم تبدیل به یک مینیمالیست شوم؟

نمی‌دانم سبک زندگی شما با افراد مینیمالیست چقدر تفاوت دارد؛ اما هیچوقت برای مینیمالیست شدن دیر نیست. اگر می‌خواهید سبک مینیمالیسم را در زندگی خود پیاده کنید، از همین امروز شروع کنید. از مطالب این مقاله استفاده کنید. باید بسیار تمرین کنید تا مثل یک مینیمالیست فکر و عمل کنید. قطعا نکاتی که در این مقاله مطرح کردم، به شما کمک زیادی می‌کند.

باید به قدری تمرین کنید که ذهنیت مینیمالیسم ملکه ذهن شما شود. یعنی باید این سبک زندگی را تبدیل به یک عادت کنید. اگر هم نمی‌دانید چگونه این‌کار را انجام دهید، خوب است به بازی عادت سازی سری بزنید. در آنجا همه چیز درباره عادت سازی گفته شده است. وقتی عادت مینیمالیست بودن را در خود ایجاد کنید، شخصیت و طرز فکر شما به افراد مینیمالیست بسیار نزدیک خواهد شد.

این را به یاد داشته باشید که تبدیل شدن به یک مینیمالیست، کار راحتی نیست. باید به طور مستمر تلاش کنید و به این سبک زندگی متعهد باشید. در عوض وقتی بتوانید تبدیل به یک مینیمالیست شوید، خودتان تغییر را کاملا حس می‌کنید. لذت ساده زیستی را تجربه خواهید کرد. آن موقع است که با خود می‌گویید ارزشش را داشت!

سبک زندگی مینیمالیسم

جمع بندی

نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردم، برای تبدیل شدن به یک مینیمالیست بسیار کاربردی است. از مطالب این مقاله به راحتی عبور نکنید. برای نجات از زندگی شلوغتان، سبک مینیمالیسم بهترین راه حل است. باید از منطقه امن خود بیرون بیایید و برای تغییر زندگی‌تان آستین بالا بزنید. اگر خروج از منطقه راحتی برای شما ترسناک است، در مقاله لینک شده درباره حل این موضوع صحبت کرده‌ایم. می‌توانید با کمک اطلاعاتِ این مقاله بر ترس خود غلبه کنید و رو به جلو پیش بروید.

شما چقدر با یک مینیمالیست تفاوت دارید؟ برایمان بنویسید.

مهم‌ترین دلیلی که می‌خواهید ساده زیست باشید چیست؟

مررسی از نظرت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *