چگونه مفید استراحت کنیم؟


همیشه به ما گفته‌اند سخت کار کن؛ اما درباره استراحت مفید چیزی نگفته‌اند. رمز موفقیت در سخت کار کردن نیست! در هوشمندانه کار کردن است.

کسی هوشمندانه کار می‌کند که بین استراحت و کار خود تعادل خوبی ایجاد ‌کند. همانطور که تمرکز داشتن و تلاش کردن مهم است، تفریح و استراحت نیز برای موفقیت لازم است. حتی دانستن روش تمرکز کردن هم مهم است. اتفاقا در مقاله‌ای از سایتمان هم درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم. حتما آن را مطالعه کنید.
همچنین افراد موفق دنیا نیز با داشتن بازه‌های استراحت مفید، به ذهن خود اجازه ریکاوری می‌دهند.

قبل از اینکه بخواهم به شما بگویم که چگونه به خود استراحت دهید، باید بدانید تاثیرات آن چیست. وقتی بفهمید خوب استراحت کردن چقدر روی پیشرفتتان تاثیر می‌گذارد، برای آن برنامه ریزی می‌کنید.

استراحت مفید و تاثیرات آن

استراحت کردن چه تاثیراتی روی بدن ما دارد؟

استراحت کافی برای بدن ضروری است. اما استراحت کردن فقط در خوابیدن خلاصه نمی‌شود. در این مقاله می‌بینید که حتی انجام فعالیت، نوعی استراحت کردن است.

فعلا بیایید تاثیرات خواب و استراحت را روی بدن مشاهده کنیم.

استراحت کنید تا بر بیماری‌ها غلبه کنید!

آزمایشات متعددی برای تاثیر استراحت و خواب بر سیستم ایمنی انجام شده است. نتایج نشان می‌دهد که میزان خواب شما رابطه مستقیمی با سیستم ایمنی‌تان دارد. اما اینکه بگوییم هر چه بیشتر بخوابید، سیستم ایمنی قوی تری خواهید داشت نیز درست نیست. هر چیزی باید در تعادل باشد. خواب کافی و مناسب معمولا برای بزرگسالان ۸ ساعت در شبانه روز است. پس داشتن خواب کافی، خودش باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

حالا چرا استراحت و خواب روی سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد؟

به این دلیل که هنگام خواب، بدن ما هورمون‌ها و موادی را ترشح می‌کند که در مواقع دیگر اینکار را انجام نمی‌دهد. معمولا این مواد هم برای مبارزه با بیماری‌ها ساخته می‌شوند که در نهایت باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

خوب بخوابید تا مطالب را بهتر به خاطر بسپارید

شاید برایتان پیش آمده باشد که شب امتحان تا صبح در حال درس خواندن بوده‌اید. حتما فکر می‌کردید می‌توانید همه مطالب را سر جلسه به یاد بیاورید. اما این اشتباه است!

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که خواب نه تنها برای کاهش استرس سر جلسه مفید است، بلکه باعث می‌شود شما مطالب را در مغز خود طبقه بندی کنید. طبقه بندی اطلاعات سر جلسه به شدت ضروری است. برای همین است که خیلی از مطالبی را که مطمئن هستید خوانده‌اید را سر امتحان به یاد نمی‌آورید.

جدای بحث امتحان، شما برای تقویت حافظه‌تان در هر زمینه‌ای، نیاز به خواب و استراحت کافی دارید. ذهنی که استراحت نکند، نمی‌تواند اطلاعات را به خوبی به یاد بیاورد.
همچنین اگر دوست دارید راه‌های تقویت حافظه را یاد بگیرید، حتما به مقاله لینک شده مراجعه کنید. اگر حافظه قوی‌ای بسازید، کارتان در بسیاری از موارد راحت‌تر خواهد شد.

در طول خواب، مغز تجربیات روز را مرور می‌کند و اعصاب مربوط به یادگیری و حافظه را تقویت می‌کند. این فرایند اطلاعات جدید را مستحکم می‌کند و آن‌ها را در آینده قابل دسترس‌تر می‌کند. پس خواب کافی برای شکل گیری و تقویت حافظه بسیار مهم است.

با استراحت کافی، نیاز زیادی به دکتر نخواهید داشت

دقت کرده‌اید که وقتی خوابتان برای مدتی نامنظم می‌شود، پوستتان دچار جوش و آکنه می‌شود؟ این دقیقا به خاطر تاثیر خواب در سلامت پوست و دیگر اعضای بدن است. حتی کارکرد منظم قلب هم به استراحت شما وابسته است. بسیاری از بیماری‌های گوارشی و عصبی، با داشتن خواب کافی تا حد قابل توجهی بهبود پیدا می‌کنند.

همزمان که شما به خواب می‌روید، دیگر اعضای بدنتان نیز به حالت استراحت در می‌آیند و می‌توانند برای فعالیت مجدد آماده شوند. پس استراحت دادن کافی به اعضای بدن برای سلامت آ‌ن‌ها ضروری است.

تاثیر خوابیدن بر استراحت

خواب خوب با یادگیری رابطه مستقیم دارد

خوابیدن باعث تقویت اعصاب، بهبود حافظه و ایجاد مسیرهای عصبی جدید می‌شود. این  موضوع برای سازگاری با تجربیات متفاوت و کسب مهارت‌های جدید مهم است. هنگام خواب، مغز همچنان در حال فعالیت است؛ اما خوابیدن ما باعث می‌شود تا مغز خود را برای دریافت اطلاعات جدید و یادگیری آماده کند.
خوب است با مطالعه تکنیک‌های یادگیری سریع، روش‌های بهبود یادگیری را یاد بگیرید. یادگیری بهتر، پیشرفت سریع‌تر!

اخیرا یک تحقیق جالبی درباره رابطه بین خواب و هوشیاری افراد خوانده‌ام. طی این تحقیق، میزان هوشیاری افراد مختلف با میزان خواب متفاوت، اندازه گیری می‌کردند. در نهایت مطالعات نشان داد، هوشیاری شخصی با خواب شبانه کمتر از ۵ ساعت، با هوشیاری فردی که الکل مصرف کرده برابر است.

حالا که به تاثیرات خواب و استراحت روی بدن اشاره کردم، می‌خواهم درباره تاثیرات آن‌ روی ذهن صحبت کنم.

چرا استراحت مفید برای ذهن و روان ضروری است؟

نیاز ذهن به خواب، حتی از نیاز بدن ما به آن بیشتر است. اگر ذهن استراحت نکند و همیشه تحت فشار باشد، جز نتایج منفی چیزی به دنبال نخواهد داشت. حالا بیایید تاثیر استراحت کافی را روی سلامت ذهن بررسی کنیم.
قبل از آن می‌خواهم به یک نوع اهمالکاری اشاره کنم که ناشی از کمبود خواب است. مثلا برایتان پیش آمده که بعد از یک روز شلوغ، همچنان نمی‌خوابید و مشغول کاری می‌شوید؟
اگر بله، شما در خوابیدن و استراحت کردن هم اهمالکاری می‌کنید!
چرا این‌کار را انجام می‌دهیم؟ چطور می‌توانیم این اهمالکاری را رفع کنیم؟
درباره این سوالات در اهمالکاری در خواب صحبت کرده‌ایم. با مراجعه به مقاله لینک شده، این اهمالکاری را ریشه کن کنید.

حالا برویم سراغ تاثیرات استراحت کافی:

 1. داشتن سلامت روان بهتر

در بسیاری از بیماری‌های مربوط به سلامت روان، کمبود استراحت و یا خواب مشاهده می‌شود. اگر همه مردم اهمیت استراحت را می‌دانستند و به خود استراحت کافی می‌دادند، احتمالا میزان سلامت روان جامعه به شدت بالا می‌رفت. کم خوابی باعث نوسانات خلقی، افزایش تحریک پذیری و تجربه علائم اضطراب و افسردگی می‌شود.

دو مورد از تاثیرات استراحت ذهنی روی سلامت روان:

 1. بهبود خلق و خو

وقتی شما از نظر ذهنی خود را ریلکس می‌کنید، فرایندهای عصبی مغز را تقویت می‌کنید. ذهن انسان همانند بدن به استراحت عمیق(به جز خواب) نیاز دارد. وقتی ذهن شما به اندازه کافی استراحت کرده باشد، برقراری ارتباط با دیگران برایش خوشایند است. برای همین به صورت ناخودآگاه خوش رفتار خواهید بود. این خوش اخلاق بودن نیز در تقویت ارتباطات اجتماعی شما موثر است.

 1. کاهش علائم استرس، اضطراب و افسردگی

اگر دقت کرده باشید، مربیان یوگا و مدیتیشن اغلب انسان‌های آرام‌تر و سالم تری هستند. این افراد به طور مستمر به واسطه شغلشان، روان خود را تقویت می‌کنند. وقتی به ذهن خود استراحت می‌دهید، هورمون‌های بدن شما نیز متعادل می‌شود. چگونه؟

بدن ما با دفع هورمون‌های استرس مثل کورتیزول و افزایش هورمون‌های مفید مثل سروتونین، به تعادل هورمونی کمک‌می‌کند.

لازمه همه این اتفاقات، آرام نگه داشتن ذهن با استفاده از تکنیک‌های استراحت است که در این مقاله به آن پرداخته‌ام.

 1. افکار خلاقانه‌تر با استراحت کردن

در طول دوره‌های استراحت، مغز درگیر افکارِ «خارج از وظیفه» می‌شود؛ جایی که اطلاعات به ظاهر نامرتبط را به هم متصل می‌کند و افکار خلاق ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که ایده‌ها اغلب به نظر می‌رسد “از ناکجاآباد” ظاهر می‌شوند. قرار دادن تایم کافی برای استراحت، باعث ایجاد ایده‌های خلاقانه می‌شود. بسیاری از افراد موفق جهان در زمان استراحت خود، تفکر خلاق انجام می‌دهند.

اگر دوست دارید ذهن خلاق تری داشته باشید و با دنیای خلاقیت بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

چگونه مفید استراحت کنیم؟

همانطور که قبل‌تر هم گفتم، استراحت به شیوه‌ای مفید فراتر از خواب است. این موضوع نیازمندِ تلاش کاری مناسب و داشتن تفریح کافی است. در اینجا چندین تکنیک برای داشتن استراحت مفید را به شما پیشنهاد می‌کنم.

خواب شما از نان شب واجب‌تر است!

از ابتدای مقاله تا اینجا، از مزایای استراحت و خواب برایتان گفتم. همین دلایل برای اهمیت دادن به خوابتان کافی است. در ادامه نیز برای بهبود کیفیت خوابتان، چندین پیشنهاد دارم:

 • با رفتن به رختخواب و بیدار شدن در زمان‌های مشخص هر روز، حتی آخر هفته‌ها، یک برنامه خواب ثابت داشته باشید. این موضوع نیز ساعت بدن شما را برای استراحت شبانه تنظیم می‌کند.
 • یک محیط خواب راحت ایجاد کنید. مطمئن شوید که تشک و بالش‌های شما راحت هستند و اتاقتان تاریک، ساکت و در دمای مناسب است.
 • زمان استفاده از تلفن همراه را قبل از خواب محدود کنید، زیرا نور آبی ساطع شده از دستگاه‌ها می‌تواند در تولید هورمون خواب شما (مانند ملاتونین) اختلال ایجاد کند.
  برای اینکه بدانید چرا نباید قبل از خواب با گوشی کار کنیم، خوب است مقاله مربوط را مطالعه کنید.
 • یک برنامه روتین قبل از خواب ایجاد کنید که شامل فعالیت‌های آرام بخش باشد. مانند خواندن کتاب، حمام آب گرم یا انجام تکنیک‌های آرامش بخش مثل مدیتیشن.

همچنین سحر خیزی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در خلق و خو و پیشرفت است. اگر بتوانید صبح خود را کمی زودتر شروع کنید، تاثیرات فوق العاده آن را در زندگی خواهید دید. اگر برایتان سوال است که چرا باید سحرخیز باشیم، به مقاله لینک شده مراجعه کنید. در این مقاله توضیحات کاملی درباره سحرخیزی داده‌ایم.

همچنین اگر می‌خواهید نکات بیشتری درباره یک خواب خوب بدانید، به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

ایجاد تعادل بین کار و استراحت

ذهنتان باید بیشتر از بدنتان استراحت کند

استراحت دادن به بدن واجب است اما کافی نیست. ذهن ما فقط با خوابیدن آرام نمی‌شود. برخلاف بدنمان، ذهن به مجموعه‌ای از استراحت‌های مفید نیاز دارد تا خود را ریکاوری کند.
اگر روان ما خسته باشد، پیشرفت خاصی در زندگی اتفاق نمی‌افتد. پس این امر را جدی بگیرید.

در اینجا چندین تکنیک آرامش بخش به شما معرفی می‌کنم:

 • نفس‌های عمیق و آهسته را تمرین کنید تا حس آرامش بیشتری را تجربه کنید و استرس را کاهش دهید. این تکنیک در مواقع تنش‌زا مفید است.
 • جلسات مدیتیشن منظم می‌تواند ذهن شما را آرام کند، اضطراب را کاهش دهد و عملکرد مغزی شما را بهتر کند.
 • در موقعیت‌های تنش زا، سعی کنید زمانی را برای ریلکس کردن عضلات بدن خود در نظر بگیرید. انجام این تکنیک برای جلوگیری از گرفتگی‌های شدید عضلانی مناسب است.
 • در لحظه حال باشید و افکار و احساسات خود را بدون قضاوت مشاهده کنید. گاهی بهترین استراحت، زندگی در زمان حال است. زمانی در روز را برای ذهن آگاهی و رهایی از گذشته و آینده اختصاص دهید.
  برای تجربه یک ذهن آگاهی اصولی، پیشنهاد می‌کنم به مقاله ما مراجعه کنید. با خواندن این مقاله می‌توانید به آرامش ذهن خود کمک زیادی کنید.
 • به پیاده روی بروید و توجه خود را روی تنفس، احساس برخورد پاهایتان با زمین و محیط اطرافتان بگذارید. به این‌کار پیاده روی آگاهانه می‌گویند که به عنوان یکی از اصولی‌ترین روش‌های ذهن آگاهی به حساب می‌آید.

فعالیت کردن نیز نوعی استراحت است

همیشه استراحت کردن به معنای یک گوشه بی‌حرکت افتادن نیست. می‌توانید با انجام فعالیت‌های جذاب، به ذهن خود آرامش دهید. همین احساس آرامش و خوبی که با انجام برخی کارها پیدا می‌کنید، نوعی استراحت است.

در ادامه چندین مثال برای انجام کارهای مفید آورده‌ام:

 • فعالیت‌هایی مانند طراحی، نقاشی، بافندگی یا نواختن یک آلت موسیقی را امتحان کنید. این‌ها می‌توانند ذهن شما را درگیر کنند و در عین حال آرامش را ایجاد کنند. همچنین باعث تقویت خلاقیت شما می‌شود.
 • کتابی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و زمانی را در دنیای آن بگذرانید. مهم نیست چه کتابی می‌خوانید؛ کتابی را مطالعه کنید که به آن علاقه دارید. مطالعه روزانه به طرز شگفت انگیزی به پیشرفت شما در زندگی شخصی و کاری کمک می‌کند.
 • کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید. فعالیت‌هایی را انجام دهید که هم خوشحالتان می‌کند و هم استراحت مناسبی به حساب می‌آیند. این‌کار می‌تواند گوش دادن به موسیقی باشد یا آموزش دادن به دیگران و….

خداحافظ دنیای مجازی؛ سلام دنیای واقعی!

شاید یکی از مناسب‌ترین انواع استراحت، دور شدن از فضای مجازی و تلاش برای برقراری ارتباط در دنیای واقعی است.

از صفحه نمایش و دستگاه‌های دیجیتال برای مدتی فاصله بگیرید. درگیر شدن در فعالیت‌های بدون نیاز به فناوری می‌تواند به آرامش ذهن شما کمک کند. این مدل استراحت برای هر کسی که با فناوری در ارتباط است، ضروری است. چرا که علت بسیاری از خستگی‌های ذهنی ما، استفاده افراطی از فضای مجازی است.

تاثیرات منفی استراحت نکردن

همینطور با دوستان و خانواده، مکالمات مفید یا فعالیت‌های مشترک داشته باشید. همچنین با آن‌ها به گردش‌های خارج از خانه بروید و تجربیات جدیدی را به دست آورید.

به یاد داشته باشید منظور از حفظ ارتباطات اجتماعی، ارتباطات واقعی است؛ نه مجازی!
تا حد امکان روابط خود را در دنیای واقعی گسترش دهید. این موضوع حتی در زندگی شخصی و کاری شما هم فرصت‌های بیشتری ایجاد می‌کند.

از خانه بیرون بزنید

برخی اوقات علاوه بر استراحت‌های داخل خانه، با دنیای بیرون ارتباط بگیرید. سعی کنید از فضای شلوغ شهری نیز فاصله بگیرید تا اتفاقات جدید را تجربه کنید. در خانه ماندن و استراحت کردن، همیشه ایده خوبی نیست.

مراقبه در طبیعت یکی از انواع استراحت‌های ذهنی است که بسیار موثر است. برای این منظور یک نقطه آرام در طبیعت پیدا کنید، بنشینید و روی صداها، بوها و احساسات اطراف خود تمرکز کنید. ارتباط با طبیعت، آدم‌های جدید و موقعیت‌های مختلف باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی می‌شود.

اتفاقا مقاله دیگری در سایتمان داریم تا با استراحت اصولی بیشتر آشنا شوید. قطعا اطلاعات این دو مقاله درباره استراحت کردن، به شما کمک خوبی برای زندگی بهتر می‌کند.

روش‌هایی برای داشتن یک روز کاری بهتر

افراد شاغل برای بیشترین استفاده از وقتشان، روش‌های مختلفی برای تمرکز امتحان کرده‌اند. در اینجا دو تا از پرکاربرد ترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کنم:

 1. تکنیک پومودورو

  این تکنیک شامل انجام کار برای یک دوره (معمولاً ۲۵ دقیقه) و سپس یک استراحت کوتاه (حدود ۵ دقیقه) است. پس از تکمیل چهار چرخه، استراحت طولانی تری (۱۵-۳۰ دقیقه) انجام دهید.

 2. چرخه‌های ۹۰ دقیقه‌ای

  برخی تحقیقات نشان می‌دهند که بازدهی ذهن در چرخه‌های ۹۰ دقیقه‌ای بسیار بالاست. بنابراین تمرکز کردن روی کار به مدت ۹۰ دقیقه و استراحت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای بعد از هر چرخه می‌تواند به حفظ بازدهی ذهن کمک کند.

همچنین برای کارهای پیچیده‌ای که نیاز به تمرکز عمیق دارند، ممکن است بخواهید چرخه‌های متفاوت (مثلاً ۵۰-۶۰ دقیقه) و استراحت‌های طولانی تری (مثلاً ۱۰-۱۵ دقیقه) را داشته باشید. با توجه به کار یا تحصیل خود می‌توانید بازه‌های زمانی را تنظیم کنید.

پیشرفت کردن با استراحت کافی

استراحت کارمندی

اگر شما به عنوان یک کارمند مشغول به کار هستید، باید از فرصت‌هایتان برای استراحت استفاده کنید. کارمند بودن به این معنا نیست که نتوانید به خوبی استراحت کنید.

حالا چه فرصت‌هایی؟

استراحت‌های بین کاری

هر شرکتی معمولا برای صرف ناهار، زمانی را به کارمندانش می‌دهد. اما بهتر است شما از این بازه‌های زمانی به خوبی استفاده کنید.

اگر امکانش بود، از فضای شرکت فاصله بگیرید تا حال و هوای‌تان عوض شود. همینطور می‌توانید از تکنیک‌های آرامش بخش استفاده کنید تا استرس خود را کاهش دهید. به این شکل می‌توانید برای استراحت خود وقت بگذارید و در ادامه روز کاری سرحال‌تر باشید.

استراحت آخر هفته

در کنار استراحت‌های روزانه، حتما برای استراحت آخر هفته زمان اختصاص دهید. از این زمان برای مشغول شدن به سرگرمی‌ها، گذراندن وقت با عزیزان و شارژ کردن خود استفاده کنید.
علاوه بر استفاده از این نکات، شما می‌توانید با مطالعه مقاله ایجاد تعادل بین کار و زندگی، برای متعادل شدن زندگی‌تان تلاش کنید.

جمع بندی

نکته کلیدی یافتن روندی است که به شما امکان می‌دهد تمرکز و تفریح را در طول روز کاری خود حفظ کنید. به سطح انرژی خود توجه کنید و زمانی که احساس خستگی می‌کنید یا تمرکز کمتری دارید، استراحت کنید تا ذهن خود را تقویت کنید. روش‌های مختلف را امتحان کنید تا مشخص شود چه چیزی برای شما و سبک زندگی شما بهتر است.

به طور کلی استراحت کردن به شکل سالم و مفید، برای افزایش بازدهی ذهن شما ضروری است. در نهایت وقتی ذهن شما بازدهی بالایی داشته باشد، تصمیمات بهتری می‌گیرید. تصمیمات بهتر یعنی پیشرفت کردن و داشتن یک زندگی موفق! پس از همین الان برای داشتن استراحت مفید، برنامه ریزی کنید.

شما چه برنامه‌ای برای استراحت ذهن و بدن خود دارید؟

تا به حال اثرات منفی کارِ زیاد را تجربه کرده‌اید؟ برایمان بنویسید.

مررسی از نظرت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *