آیا تا به حال دچار اهمال کاری در خواب شده‌اید؟

اهمال کاری در خواب چیست؟

تا حالا برایتان پیش آمده که صبح زود کار مهمی دارید و باید زود از خواب برخیزید ولی دلتان نخواهد زود بخوابید؟ چرا زمانی که می‌دانیم باید زود بخوابیم و خسته‌ایم باز هم مقاومت می‌کنیم و به جای خوابیدن، در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخیم و فیلم می‌بینیم؟! متخصصان به این مشکل اهمال کاری در خواب می‌گویند. می‌دانید اهمال کاری در خواب یعنی چه؟

به طور کلی اهمال کاری زمانی به وجود می‌آید که ما می‌دانیم باید کاری را انجام دهیم اما از انجام دادنش فرار می‌کنیم و یا آن را نصفه و نیمه انجام می‌دهیم. اگر دوست دارید در رابطه با اهمال کاری اطلاعات بیشتری به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنم مقاله اهمال کاری را نیز مطالعه کنید.

طبق تحقیقات انجام شده اهمال کاری در خواب به شدت رایج است و حدود ۴۰ درصد از افراد به آن دچار هستند. از آن جایی که باعث مشکلات بسیاری در افراد می‌گردد و عملا راندمان و کارایی افراد را پایین می‌آورد،در این مقاله قصد داریم شما را با اهمال کاری در خواب آشنا کنیم و درباره علل به وجود آمدنش صحبت کنیم. همچنین چند راهکار برای رفع این مشکل به شما معرفی خواهیم کرد. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

چرا دچار اهمال کاری در خواب می‌شویم؟

دلایلی وجود دارند که نمی‌گذارند زمانی که به خواب نیاز داریم، بخوابیم. اگر آن‌ها را بشناسیم، راحت‌تر می‌توانیم مشکل اهمال کاری در خواب را حل کنیم. این دلایل شامل موارد زیر است:

اضطراب باعث اهمال کاری در خواب می‌شود

دقت کرده‌اید روزهایی که قرار است به مسافرت یا اردو برویم، از شوقش، شب‌ها زودتر از همیشه می‌خوابیم؟ بچه که بودم در چنین زمان‌هایی با خودم می‌گفتم: زودتر می‌خوابم تا زودتر صبح شود. در اکثر موارد هم موفق می‌شدم که زودتر از همیشه بخوابم اما گاهی شدت شوق و هیجانم به قدری بالا بود که به کل خواب از سرم می‌پرید.

حالا شرایطی را تصور کنید که صبح روز بعد امتحان دارید و یا باید به دیدار کسی بروید که برایتان خوشایند نیست. بعید می‌دانیم دلتان بخواهد زود بخوابید. زود که نمی‌خوابید هیچ! دیرتر از همیشه نیز خوابتان می‌برد. به نظرتان چرا این اتفاق می‌افتد؟

اضطراب باعث اهمال کاری در خواب می‌شودمشخص است که اضطراب مانع خوابیدن ما می‌شود. اضطراب گاهی مثبت است و گاهی منفی. مثلا ممکن است نگران فردا و اتفاق‌هایی باشیم که ممکن است رخ بدهند، بنابراین سعی می‌کنیم از خوابیدن فرار کنیم. گاهی هم آن قدر هیجانمان بالا می‌رود که حسابی هشیار می‌شویم و خواب از سرمان می‌پرد. در هر صورت این اضطراب است که نمی‌گذارد به خواب برویم.

اگر اضطراب بالایی دارید پیشنهاد می‌کنم مقاله اهمال کاری ناشی از اضطراب را مطالعه کنید. در این مقاله راهکارهایی به شما معرفی کرده‌ایم تا از اهمال کاری ناشی از اضطراب رهایی یابید.

با اهمال کاری در خواب خودتان را تنبیه می‌کنید

گاهی اوقات به دلیل یکسری اتفاقات و کارهایی که انجام داده‌ایم احساس گناه می‌کنیم. زمانی که چنین حسی داریم دلمان می‌خواهد خودمان را تنبیه کنیم تا احساس عذاب وجدانمان کمتر شود! دیر خوابیدن و بد خوابیدن در دسترس‌ترین و راحت‌ترین تنبیه به نظر می‌رسد. چرا؟

چون زمانی که خوب نمی‌خوابیم با مشکلاتی همچون موارد زیر مواجه می‌شویم:

  • خستگی در طول روز
  • بی حوصلگی و خلق و خوی پایین
  • انگیزه پایین
  • کاهش شدید تمرکز
  • کاهش عملکرد
  • کاهش قدرت درک و تحلیل
  • و…

فکر می‌کنیم اگر خودمان را در رنج و سختی قرار دهیم عذاب وجدانمان از بین خواهد رفت. اما با اینکار فقط اوضاع را برای خودمان سخت‌تر می‌کنیم.

نداشتن برنامه ریزی باعث اهمال کاری در خواب می‌شود

برخی افراد بدون برنامه ریزی روز خود را آغاز می‌کنند. در طول روز آن قدر مشغول کار و فعالیت می‌شوند که فراموش می‌کنند تایمی را برای خودشان در نظر بگیرند.

وقتی هنگام خوابشان فرا می‌رسد احساس می‌کنند نباید بخوابند و باید کارهایی را انجام دهند که در طول روز زمانی برای انجامشان نداشتند.

رابطه برنامه ریزی و اهمال کاری در خواب

مثلا ممکن است سراغ مطالعه بروند یا قسمت جدید سریال مودعلاقشان را ببینند. شاید به شدت احساس خوابالودگی داشته باشند اما با خودشان می‌گویند: “از صبح تا حالا کلی کار کردم و الان حق دارم چند ساعت رو به کارهایی اختصاص بدم که دلم می‌خواد.”

در یک نگاه شاید حرفشان منطقی به نظر برسد. هر فردی این حق را دارد که تایم‌هایی از روز را به کارهای مورد علاقه‌اش اختصاص بدهد. اما می‌دانید ایراد کار چیست؟

نباید خواب را قربانی کارهای دیگر کرد. اگر در زمان مناسبش، به مغزتان استراحت ندهید در هر زمانی که خودش بخواهد به زور شما را وادار به استراحت می‌کند، که ممکن است در زمان نامناسبی همچون زمان خواب، این اتفاق بیفتد. اگر جز این دسته از افراد هستید باید یاد بگیرید برنامه ریزی کنید و به جای آن که تا اخر شب بدون وقفه کار کنید، تایم‌هایی در روز را به استراحت و کارهای مورد علاقتان اختصاص دهید.

تا به این لحظه با دلایل اهمال کاری در خواب آشنا شدید، اگر به دنبال راهکارهای درمان این مشکل هستید، ادامه مقاله را نیز بخوانید.

درمان اهمال کاری در خواب

معمولا هر مشکلی یکسری راه حل دارد، اما از آن جایی که دلیل اهمال کاری در خواب افراد با یکدیگر متفاوت است، باید راه حل مناسب خودتان را پیدا کنید. با توجه به دلیل مشکلتان، راه حل مناسب خود را امتحان کنید.

قبل از خواب افکارتان را بنویسید

اگر فکری اذیتتان می‌کند یا بابت کاری احساس عذاب وجدان دارید، به جای آن که مدام در ذهنتان به آن بال و پر بدهید، آن‌ها را یادداشت کنید.

درمان اهمال کاری در خواب

پیش از آن که به رخت خواب بروید، تمام افکارتان را روی یک تکه کاغذ بنویسید. با اینکار مغزتان سبک‌تر می‌شود و کمتر درگیر افکار پیچیده می‌شود.

برنامه ریزی کنید

در کتاب‌ها باید بنویسند برنامه ریزی بر هر درد بی درمان دواست! هر مشکلی را که بررسی کنی، یکی از راه حل‌هایش برنامه ریزی کردن است.

اگر برنامه ریزی اصولی و مناسبی داشته باشید، روزهایتان را به بهترین نحو ممکن می‌گذرانید، هم به کارهایتان می‌رسید و هم برای استراحت و تفریحتان به اندازه کافی زمان دارید. با این کار چون فشار کاری کمتری خواهید داشت، مشکلاتی همچون اضطراب و بی‌حوصلگی و احساس گناه و… را نیز کمتر تجربه می‌کنید در نتیجه کمتر دچار اهمال کاری در خواب می‌شوید.

پیشنهاد می‌کنم دو تا از مقاله‌های ما را حتما بخوانید:

برنامه ریزی اصولی

استراحت اصولی

وسایل الکترونیکی را به رخت خواب نبرید

گشت زنی در فضای مجازی به شدت روی خواب شما تاثیر می‌گذارد. اگر گوشی موبایلتان را به رخت خواب نبرید زودتر خوابتان می‌برد.

قرار گیری در معرض اخبار و اطلاعات بسیار، می‌تواند باعث هوشیار شدن بیش از اندازه و از بین رفتن حس خوابالودگیتان شود. در مقاله تاثیر نگاه کردن به صفحه مانیتور قبل از خواب به طور کامل راجع به این موضوع صحبت کرده‌ایم که چرا نباید قبل از خواب از وسایل الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم. پیشنهاد می‌کنم حتما این مقاله را بخوانید: قبل از خواب با وسایل الکترونیکی کار نکنید!

نتیجه گیری

همه ما بازه‌هایی از زندگیمان را درگیر اهمال کاری در خواب شده‌ایم. خصوصا روزهایی که شرایط سختی را می‌گذرانیم و اضطراب بالایی را تجربه می‌کنیم، بیشتر دچار این مشکل می‌شویم. پس بدانید اگر این مشکل را دارید تنها نیستید و افراد زیادی همچون شما درگیر این مشکل هستند.

اما نکته مهم این است که نباید از کنار این قضیه به سادگی گذر کنید. خواب تاثیر مستقیمی روی سلامت جسمانی و روانی ما دارد. بنابراین باید برای حل این مشکل تمام توان خود را به کار بگیرید.

از راهکارهایی که در مقاله ذکر کردیم استفاده کنید. می‌توانید مقاله دیگری که در رابطه با درمان اهمال کاری نوشته‌ایم را نیز بخوانید. اگر به کمک راهکارهایی که معرفی کردیم مشکلتان حل نشد، حتما از یک روانشناس مجرب کمک بگیرد.

تا کنون خودتان یا اطرافیانتان دچار اهمال کاری در خواب شده‌اید؟ معمولا خودتان را با چه چیزی سرگرم می‌کنید؟ شبکه‌های اجتماعی یا فیلم؟

اگر فکر می‌کنید این مقاله می‌تواند به کسی کمک کند حتما لینک مقاله را برایش ارسال کنید.

به قلم: فهیمه بصیرت

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *