همین الان علاقه و استعداد خود را کشف کنید!


حسرت خوردن در سنین بالا

چند روز پیش داخل اینستاگرام یک ویدیو دیدم که وایرال شده بود. در این ویدیو شخصی از چند فرد مسن یک سوال مشابه می‌پرسید. آن هم این بود که: “بزرگترین حسرت زندگی شما چیست؟”

جواب مردان و زنان مسن باور نکردنی بود. نزدیک به ۸۰ درصد آن‌ها پاسخ دادند: “آن‌طور که دوست داشتیم زندگی نکردیم.” چقدر این جمله ناراحت کننده است؛ نه؟

حالا من یک سوال از شما می‌پرسم. آیا دوست دارید در سنین بالا، شما نیز چنین حرفی بزنید؟ من که اینطور فکر نمی کنم. ولی الان دقیقا طوری زندگی می‌کنید که قرار است در سنین پایانی عمرتان حسرت بخورید. چطور؟ چون اکثر شما در زندگی علاقه خود را دنبال نمی‌کنید.

یک آمار جالب برایتان دارم. تنها ۱۲ درصد افراد شاغل در ایران، به شغلی که دارند علاقه مندند. این یعنی بیشتر افراد شاغل جامعه به شغلشان علاقه زیادی ندارند. این یک فاجعه بزرگ است. فاجعه‌ای که خودمان ساخته‌ایم.

نکند باز هم با خواندن این آمار، می‌خواهید همچنان جز ۱۲ درصد جامعه باشید؟ شما با دنبال نکردن علاقه‌تان، کاری می‌کنید در آینده حسرت زیادی بخورید. با کار کردن در حوزه‌ای که دوست ندارید، فقط انرژی و عمر خود را هدر داده‌اید.

این مقاله به شما کمک می‌کند که یک بار برای همیشه علاقه خود را پیدا کنید. اشکالی ندارد اگر تا الان علاقه‌تان را کشف نکرده‌اید. امروز بهترین فرصت برای این‌کار است. تا انتهای مقاله همراه من باشید تا بتوانید همانطوری زندگی کنید که دوست دارید.

منظور از علاقه چیست و چه تاثیری در زندگی دارد؟

قبل از اینکه بخواهید علاقه خود را پیدا کنید، باید معنای دقیق آن را بدانید. علاقه احساس اشتیاق شدید یا هیجان بالا برای رسیدن به چیزی یا انجام کاری است. این علاقه به حوزه‌های مختلفی مربوط می‌شود. گاهی این علاقه مربوط به شغل افراد است. گاهی نیز مربوط به زندگی شخصی است.

بهترین حالت این است که علاقه‌های شخصی خود را به شغلتان ارتباط دهید. کسانی که شغلشان در راستای علایق شخصی‌شان است، انسان‌های شادتری هستند. اگر شما به حرفه خود علاقه‌مند باشید، سختی‌ها و چالش‌های مسیر برایتان قابل تحمل تر می‌شود. همچنین زودتر از بقیه مهارت‌های مربوط به شغلتان را یاد می‌گیرید و پیشرفت می‌کنید.
وقتی به کارتان علاقه دارید، شغلتان مثل یک تفریح خواهد بود. همه این اتفاقات نشان می‌دهند که رابطه مستقیمی بین پیدا کردن علاقه‌تان و رسیدن به اهداف زندگی شماست.

کشف علاقه و استعداد در زمینه های مختلف

آیا ارتباطی بین علاقه و استعداد وجود دارد؟

بله؛ شاید بهترین خبر همین است. اکثر علایق ما مربوط به استعدادهایمان است. این موضوع به خودتان نیز ثابت شده است. در مدرسه همیشه در درسی خوب عمل می‌کردید که به آن علاقه داشتید. پس شما ناخودآگاه به چیزی علاقه مند می‌شوید که در آن استعداد دارید. حالا می‌توانید مطمئن باشید که اگر در مسیر علاقه‌تان قدم بردارید، در مسیر استعدادتان نیز هستید.

چرا پیدا کردن علاقه حیاتی است؟

عده‌ای با خود می‌گویند: “مگه پیدا کردن علاقه چه اهمیتی داره؟ من دنبال شغل و کاری هستم که من رو پولدار کنه. حالا اینکه علاقه داشته باشم یا نداشته باشم خیلی مهم نیست.”

اشتباه این دسته از افراد این است که اصلا اهمیت علاقه داشتن به کارشان را نمی دانند. ذهنیت غلط همین افراد باعث می‌شود تصمیمات اشتباه بگیرند و هرگز طعم موفقیت را نچشند.

اگر علاقه خود را پیدا نکنید، شغل اشتباهی را انتخاب می‌کنید. اگر شغلی را انتخاب کنید که به آن علاقه‌ای ندارید، احتمال زیاد شکست خواهید خورد. حتی اگر در آن شغل موفق باشید، قطعا حالتان خوب نخواهد بود. در نهایت به جایی می‌رسید که پر از احساسات منفی شده‌اید و خودتان را گم کرده‌اید.

همینکه در راستای علاقه خود پیش نروید، یعنی عمر و انرژی خود را هدر داده‌اید. این‌ها همگی هزینه هستند. تا به حال فکر کرده‌اید به چه قیمتی زمان و انرژی خود را صرف می‌کنید؟

پس اگر می‌خواهید زمان و انرژی خود را صرف مسیر درست کنید، باید علاقه‌تان را پیدا کنید. شما قطعا با پیدا کردن علاقه‌تان و انتخاب شغل بر اساس آن، می‌توانید ثروتمند شوید.

کمی جلوتر می‌خواهم چند راهکار برای پیدا کردن علاقه‌تان به شما ارائه دهم. در کنار آن راهکارها، آزمونی را برای شما طراحی کرده‌ام که می‌توانید همین الان علاقه خود را کشف کنید.

آماده‌اید؟ پس بریم سراغ قسمت جذاب این مقاله.

۵ راهکار + یک آزمون برای کشف علاقه و استعداد

 1. برای خودشناسی و خودآگاهی وقت بگذارید

تمامی افراد موفق دنیا به خودشناسی اهمیت می‌دهند؛ چرا شما برای آن وقت نمی گذارید؟ اگر شما شخصیت خود را دقیق بشناسید، بدون شک می‌توانید علاقه‌تان را پیدا کنید.

شما می‌توانید از آزمون‌های شخصیت که در اینترنت وجود دارند استفاده کنید. مثل آزمون MBTI و…. همچنین می‌توانید کتاب‌هایی را مطالعه کنید که در شناختن خودتان به شما کمک خواهد کرد. برخی از شما ممکن است بخواهید پادکست‌هایی در این زمینه گوش کنید. همه این راهکارها خوب است؛ به شرطی که واقعا تلاش کنید خودتان را بهتر بشناسید.

شناخت خودتان نه تنها در پیدا کردن علاقه به شما کمک می‌کند، بلکه در جای جای زندگی به کارتان می‌آید. اغلب کسانی که به سطح قابل قبولی از خودشناسی و خودآگاهی رسیده‌اند، انسان‌های موفق تری هستند.

به قول ارسطو، فیلسوف بزرگ: “برترین خرد، خودشناسی است.”

 1. از منطقه امن خود خارج شوید

خیلی از کارهای مورد علاقه‌تان را وقتی کشف می‌کنید که کار جدیدی انجام می‌دهید. اگر هیچ تجربه جدیدی کسب نکنید، طبیعتا قرار نیست علاقه خود را پیدا کنید. لازمه تجربه اتفاقات جدید، بیرون آمدن از منطقه راحتی است.

اینکه از منطقه امن خود بیرون بیایید کار راحتی نیست. ولی برای پیدا کردن علاقه خود باید اینکار را انجام دهید. همین الان یک لیست از کارهایی بنویسید که برایتان جدید است. این لیست می‌تواند شامل مهارت‌های نو، رفتن به مکان‌های جدید و ارتباط گرفتن با آدم‌های تازه باشد. بعد از نوشتن این لیست، سعی کنید هر هفته یکی از آن‌ها را انجام دهید.

انجام این تمرین نه تنها باعث می‌شود علاقه خود را در موضوعات مختلف بسنجید، بلکه زندگی شادتری خواهید داشت. ممکن است امتحان کردن چیزهای جدید در ابتدا ترسناک باشند؛ اما پس از اقدام کردن احساس خوبی خواهید داشت.

پیدا کردن علاقه و استعداد خود

۳. علایق افرادِ نزدیک به خودتان را پیدا کنید

۵ نفر مهم زندگی شما چه کسانی هستند؟ شما اغلب با کسانی بیشتر در ارتباطید که شبیهتان هستند. یکی از راه‌های کشف علاقه‌تان این است که از علایق افراد نزدیک خود با خبر شوید.

شما خواسته یا ناخواسته افرادی را که شبیه خودتان هستند انتخاب کرده‌اید. احتمال اینکه علایق آن‌ها نیز مشابه شما باشد، بسیار بالاست. پس همین الان به ۵ تا از افراد نزدیکتان زنگ بزنید. از آن‌ها بخواهید درباره علایقشان با شما صحبت کنند. در همین حین شما هم چیزهایی که به نظرتان جذاب می‌آید را بنویسد.

بعد لیستی که از علایق دیگران تهیه کرده‌اید را بررسی کنید. کدام موارد بیشتر شما را جذب می‌کند؟ حداقل ۱۰ تا از آن‌ها را مشخص کنید. این هم از این! شما توانستید به همین راحتی ۱۰ علاقه احتمالی خود را پیدا کنید.

۴. با افرادی که علایق گسترده دارند رفت و آمد کنید

یکی از جذاب ترین روش‌های پیدا کردن علاقه، تجربه کردن اتفاقات تازه با آدم‌های جدید است. مثلا ممکن است تا به حال کتابی نخوانده باشید. بعد دوست جدیدی پیدا می‌کنید که به کتاب خواندن علاقه زیادی دارد. سپس یک روز به پیشنهاد او کتابی را می‌خوانید و ممکن است به خواندن کتاب علاقه مند شوید. این نه تنها یک تجربه جدید است، بلکه کشف کردن یک علاقه نیز هست.

دوستان خوب با علاقه مندی‌های تازه می‌توانند به شما در پیدا کردن علاقه‌تان کمک کنند. پس به فکر ساختن ارتباطات جدیدی باشید. بهتر است با کسانی رفت و آمد کنید که علایق مختلفی دارند و شما را به انجام فعالیت‌های جدید تشویق می‌کنند.

۵. علایق گذشته خود را مرور کنید

گاهی اوقات گذشته ما بهترین راهنمای ماست. افراد بسیاری هستند که در گذشته خود علایق گسترده‌ای داشتند؛ اما در حال حاضر چنین چیزی نیست. این موضوع کاملا طبیعی است و برای هر کس ممکن است رخ دهد. اگر دوست دارید دوباره به لیست علاقه مندی‌های خود چند موردی اضافه کنید، بهتر است به گذشته خود نگاه کنید.

مثلا با خود فکر کنید چند سال گذشته، چه چیزی شما را خوشحال می‌کرد؟ برای انجام چه کارهایی ذوق داشتید؟ جواب دادن به سوالات این چنینی می‌تواند در پیدا کردن علاقه‌تان موثر باشد.

حتی بسیاری از افراد هستند که از کودکی به یک شغل یا حرفه‌ای خاص علاقه داشته‌اند. در نهایت همان کار می‌تواند تبدیل به محبوب ترین فعالیتشان شود.

اگر از این ۵ راهکار استفاده کنید، خیلی راحت می‌توانید علاقه خود را چه در زمینه کاری و چه در زمینه شخصی پیدا کنید. با این حال در کنار راهکارهایی که ارائه کردم، یک آزمون برایتان آماده کرده‌ام.

کار کردن در زمینه مورد علاقه

آزمون کشف علاقه و استعداد

این آزمون، روشی کاملا مناسب برای یافتن علاقه شماست. اگر از راهکارهای بالا نتیجه نگرفته‌اید، می‌توانید با انجام این تست علاقه خود را پیدا کنید. همانطور که قبل تر هم گفتم، بین علاقه شما و استعداد ذاتی‌تان، رابطه مستقیمی وجود دارد. پس با انجام این تست، هم علاقه خود را کشف کرده‌اید هم استعدادتان را.

برای سوالات تست آماده‌اید؟ پس کاغذ و خودکار خود را بیاورید و به سوالات جواب دهید. برای جواب هر سوال، حداقل ۵-۶ مورد را در نظر بگیرید.

 1. اگر هیچ دغدغه ای نداشته باشید و آزاد به انجام هر کاری باشید، چه کار می‌کنید؟
 2. انجام دادن چه کارهایی همیشه شما را خوشحال و هیجان زده می‌کند؟
 3. اطرافیانتان در چه کاری از شما تعریف می‌کنند؟
 4. هنگام انجام دادن چه کاری متوجه گذر زمان نمی شوید؟
 5. برای انجام دادن چه کارهایی اشتیاق دارید؟
 6. انجام دادن چه کاری شما را می‌ترساند؟ (گاهی ترس‌هایمان نیز علایقمان را نشان می‌دهند.)

این آزمون به تمامی بچه‌های دوره یک قدم تا اقدام کمک کرده است تا علاقه و استعداد خود را پیدا کنند. این فقط یکی از تمرین‌های مهم دوره یک قدم تا اقدام است. در این دوره به شما یاد می‌دهیم که چطور اهمالکاری را کنار بگذارید. شما با بهبود اهمالکاری می‌توانید به تک تک اهداف زندگی خود برسید. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره دوره داشته باشید، به صفحه لینک شده مراجعه کنید.

ممکن است شما به چندین موضوع مختلف علاقه مند باشید. این موضوع خوب است؛ اما نباید روی همه علایق‌تان تمرکز کنید. اگر بخواهید چندین علاقه را همزمان پیش ببرید، به مشکل می‌خورید. برای همین سعی کنید بین لیست علاقه مندی خود، حداکثر ۲ تا از آن‌ها را گلچین کنید. باید آن مواردی را انتخاب کنید که در پاسخ‌هایتان بیشتر از همه تکرار شده‌اند.

بعد از پیدا کردن علاقه خود چه کار کنیم؟

شاید برایتان سوال شده باشد که “بعد از پیدا کردن علاقه‌ام چه کاری باید انجام دهم؟”

در این بخش از مقاله چندین اقدام پس از کشف علاقه و استعدادتان را به شما پیشنهاد می‌دهم:

 1. از علاقه‌تان یک هدف بسازید و برای رسیدن به آن اقدام کنید

برای هر علاقه‌ای که دارید، می‌توانید هدف تعیین کنید. مثلا اگر یادگیری زبان انگلیسی علاقه شماست، می‌توانید چندین هدف در این مسیر در نظر بگیرید. ممکن است بخواهید مدرس انگلیسی در یک آموزشگاه شوید. یا شاید می‌خواهید داخل اینستاگرام خود محتوای انگلیسی تولید کنید و از این طریق کسب درآمد کنید. در این قسمتِ کار نیاز به هدفگذاری دارید. اگر نمی دانید چطور باید هدف گذاری کنید، پیشنهاد می‌کنم به مقاله لینک شده سر بزنید.

بعد از اینکه هدف خود را به درستی انتخاب کردید، نیاز به برنامه ریزی اصولی دارید. برنامه ریزی کردن نیز شیوه و اصول خودش را دارد. باید برای هدف خود برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید.

وقتی هدفگذاری و برنامه ریزی را انجام دادید، نوبت اقدام کردن است. باید هرروز برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید و مصمم باشید.

موفق شدن در استعداد و علاقه خود

۲. در حوزه‌ای که علاقه دارید، مهارت کسب کنید

باید مهارت‌های مربوط به علاقه‌تان را شناسایی کنید. اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای روی علاقه‌تان کار کنید، باید هر روز برای ارتقای مهارت‌های مربوط به آن وقت بگذارید. لیستی از مهارت‌های مهم را بنویسید. سعی کنید هر کدام را تا زمانی که در آن حرفه‌ای شوید، ادامه دهید.

۳. شغلی مربوط به علاقه‌تان انتخاب کنید و در آن حوزه فعالیت کنید

بهترین چیزی که می‌توانید داشته باشید این است: کسب درآمد از فعالیتی که عاشق آن هستید.

اگر تا اینجای مقاله همراه من بوده‌اید، دیگر از علاقه و هدفتان با خبر هستید. حالا که هدف مورد علاقه‌تان را می‌دانید، چرا از آن کسب درآمد نمی‌کنید؟

شما می‌توانید کسب و کار مستقل خود را در زمینه‌ای که دوست دارید، راه بیندازید. اتفاقا کاری که ما در دوره راه اندازی کسب و کار مستقل می‌کنیم همین است. ابتدا خودتان ایده‌ای که به آن علاقه دارید را انتخاب می‌کنید. سپس ایده کسب و کاری خود را اجرا خواهید کرد. شما در این دوره بهترین تکنیک‌ها برای داشتن یک کسب و کار موفق را یاد می‌گیرید.

اگر می‌خواهید بیشتر درباره دوره بدانید، پیشنهاد می‌کنم به مقاله لینک شده مراجعه کنید. در صفحه لینک شده، سر فصل‌ها و اطلاعات کاملی از محتوای دوره برایتان نوشته‌ایم.

داشتن شغلی در راستای علاقه‌تان چندین مزیت دارد:

 • احتمال موفق شدن شما چندین برابر می‌شود.
 • سختی‌ها و چالش‌های مسیر برایتان راحت تر حل می‌شود.
 • از کار کردن فراری نخواهید بود و به شغلتان نگاه مثبتی خواهید داشت.
 • چون شما هم علاقه دارید و هم استعداد، خیلی سریع تر از رقبا رشد خواهید کرد.
 • سطح رضایت و شادی در زندگی شما بالا و بالاتر می‌رود.

کلام آخر

در این مقاله تمام چیزهایی که برای پیدا کردن علاقه‌تان نیاز است، مطرح کردم. همچنین برای حرکت کردن در راستای علاقه خود، راهکارهایی را به شما گفتم. پس دیگر معطل چه چیزی هستید؟ چرا از همین الان برای داشتن یک زندگی خوب تلاش نمی کنید؟ نگذارید بیشتر از این عمر و انرژی شما هدر برود. فردا برای اقدام کردن خیلی دیر است!

علاقه شما چیست و دوست دارید چگونه از طریق علاقه‌تان کسب درآمد کنید؟ برایمان بنویسید.

۳.۷/۵ - (۱۲ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *