چگونه زندگی شاد داشته باشیم؟


زندگی شاد

ویکتور فرانکل درباره اهمیت زندگی شاد می‌گوید: “شادی در گشت و گذارها و لحظه‌های کوچک پنهان است.”

افراد بسیاری می‌شناسم که از اتفاقات کوچک لذت می‌برند و شاد هستند. دقیقا مثل نقل قولی که از آقای فرانکل آورده‌ام. اما با دیدن این افراد، سوالی برایم پیش می‌آید.”آیا واقعا شاد بودن فرمول دارد؟”
این سوالی بود که همیشه در ذهن من وجود داشت. تصمیم گرفتم تحقیق کنم و ببینم چه راه‌هایی برای شاد زندگی کردن وجود دارد. بعد از کلی تحقیق کردن و خواندن چندین مقاله به جواب رسیدم.

در نهایت تصمیم گرفتم تمام اطلاعات مهمی که پیدا کردم را با شما نیز در میان بگذارم. در این مقاله بهترین راهکارها برای داشتن یک زندگی شاد گفته شده است.

پس تا انتها همراه من باشید تا یک بار برای همیشه یاد بگیرید چگونه شاد زندگی کنید.

اهمیت سلامت روان در زندگی شاد

خود مراقبتی و شادی

اصل شاد بودن شما، به وضعیت سلامت روان شما بر می‌گردد. اگر تا به حال به سلامت روان خود اهمیت نداده‌اید، باید خودمراقبتی را در روتین زندگی‌تان قرار دهید.

در این بخش از مقاله بهترین راهکارها را برای افزایش سطح شادی به شما ارائه خواهم داد. آماده هستید؟ پس بریم!

 1. به دنبال تجربیات جدید باشید

چرا تجربیات جدید؟ به این خاطر که ما از یکنواختی بیزاریم. اگر کمی دقیق تر به زندگی خود نگاه کنید، متوجه می‌شوید که به شدت در روزمرگی غرق شده‌اید. همین تکراری شدنِ روزها باعث می‌شود که شما نتوانید شادی مطلوبی را تجربه کنید.

برای خود تنوع ایجاد کنید. کارهای جدیدی را امتحان کنید که مدت‌هاست به آن‌ها فکر کرده‌اید. هر روز یا هر هفته یک کار جدید انجام دهید. خودتان نتیجه را لمس خواهید کرد.

 1. معجزه نوشتن را دست کم نگیرید

آیا نوشتن شما را تبدیل به انسان شاد تری می‌کند؟ بله، صد در صد!

چطور؟ تحقیقات بارها و بارها ثابت کرده که وقتی احساسات و افکار شما روی کاغذ می‌آیند، ذهن شما سبک می‌شود. این تخلیه ذهن با استفاده از نوشتن، به عملکرد مغز کمک زیادی می‌کند. همانطور که قبل تر گفتم، وقتی عملکرد مغزتان خوب باشد، سطح شادی شما نیز مطلوب است.

پس هر موقع که حالتان خوب نبود و یا افکار منفی زیادی در سر داشتید، سریعا سراغ دفتر و خودکار خود بروید. شروع به نوشتن کنید. هر چیزی که در ذهنتان هست را روی کاغذ بیاورید.

اگر دوست دارید درباره معجزه نوشتن بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

 1. از کمالگرایی فاصله بگیرید

کمالگرایی را یک جاروبرقی فرض کنید که می‌تواند تمامی شادی‌های کوچک و بزرگ را ببلعد. این دنیا هیچوقت کامل نبوده و نیست. شما نیز کامل نیستید. وقتی این موضوع را بپذیرید که هیچ چیز و هیچکس در این دنیا بی نقص نیست، شما بر کمالگرایی پیروز می‌شوید.

کمالگرایی در هر لحظه زندگی‌ به شما می‌گوید: ای کاش فلان چیز بی عیب و نقص بود. چرا من نمی‌توانم بهترین باشم؟ چرا هیچ چیز برای من کافی نیست؟ و….

تا وقتی این جملات در ذهن شما تکرار می‌شود، خوشحالی‌هایی که می‌توانید داشته باشید را نابود می‌کنید. پس از همین امروز تمرین کنید. ناقص بودن خودتان و دنیای اطرافتان را بپذیرید. همچنین سعی کنید شادی‌های کوچک و بزرگی برای خود بسازید.

تاثیر منفی دیگر آن، اهمالکاری ناشی از کمالگرایی است. کمالگرایی به شما می‌گوید: “تا زمانی که همه چیز عالی نشده است، اقدام نکن!” در صورتی که هیچوقت قرار نیست آن روز عالی از راه برسد.
اهمالکاری و کمالگرایی روی هم تاثیر مستقیم می‌گذارند و چرخه عذاب آوری را ایجاد می‌کنند.

پشت صحنه اهمالکاری دلایل مختلفی وجود دارد و باعث می‌شود انجام کارهای مهم را پشت گوش بیندازید. اهمالکاری یک مسئله جدی است که باید یاد بگیرید چگونه با آن مقابله کنید.

-حالا بهترین راه برای مقابله با اهمالکاری چیست؟

+دوره یک قدم تا اقدام!

این دوره بهترین و جدیدترین راهکارها را برای رفع اهمالکاری به شما ارائه خواهد داد. با مراجعه به لینک دوره می‌توانید اطلاعات دقیق تری را درباره دوره به دست آورید و برای تهیه آن اقدام نمایید.

 1. در طبیعت وقت بگذرانید

همیشه به ما توصیه کرده‌اند که با طبیعت در ارتباط باشیم. با گسترش زندگی شهری، ارتباط ما با طبیعت روز به روز کمرنگ‌تر شد. برای همین بهتر است ساعاتی در هفته از زندگی شهری فاصله بگیرید.

به دل طبیعت بروید و با تک تک اجزای آن ارتباط بگیرید. دوستی داشتم که وقتی به طبیعت گردی می‌رفت، همیشه درختان را بغل می‌کرد. او این‌گونه انرژی مورد نیازش را می‌گرفت. شما نیز باید به روش خودتان با طبیعت ارتباط برقرار کنید و سطح شادی و انرژی‌تان را افزایش دهید.

زندگی شاد یعنی یافتن معنا در هر شرایطی

 1. ذهن‌آگاهی و خودآگاهی شما را از زندگی غمگین نجات می‌دهند

ذهن آگاهی و خودآگاهی باید بخشی از روتین زندگی شما شود. این دو با یکدیگر کمی متفاوت هستند.

بیشتر اوقات علت غم انگیز بودن زندگی ما، غرق شدن در زمان گذشته یا آینده است. سِیر کردن افراطی در زمانی به جز لحظه حال، عواقب زیادی دارد. یکی از مهم ترین عواقب آن، از بین رفتن شادی شماست.
راه درمان این موضوع ذهن آگاهی است. شما با انجام تمرینات مدیتیشن و یا یوگا، به لحظه حال بر می‌گردید. چه چیزی بهتر از این؟ ممکن است در ابتدا انجام این تمرینات برایتان سخت باشد؛ اما پس از گذشت مدتی تاثیرات فوق العاده آن را خواهید دید.

حال خودآگاهی چیست؟ خودآگاهی یعنی آگاهی و شناختی که شما از خودتان دارید.
منظور از “خودتان” چیست؟ منظور احساسات، باورها، ارزش‌ها و عملکرد شما در زندگی‌تان است.

ممکن است برایتان سوال شده باشد که خودآگاهی چطور می‌تواند در شادی ما موثر باشد. وقتی شما خودتان را به خوبی می‌شناسید، تصمیمات بهتری در زندگی می‌گیرید. تصمیمات شما بر اساس نیازها و ارزش‌های شما خواهد بود. پس خودآگاهی باعث می‌شود تا در زندگی احساس رضایت و شادی بیشتری داشته باشید.

 1. یاد بگیرید احساسات خود را مدیریت کنید

مدیریت احساسات نه تنها به خودتان، بلکه به اطرافیانتان نیز کمک زیادی می‌کند. فرض کنید به شدت خشمگین هستید و از طرفی توانایی مدیریت احساسات خود را ندارید. در نهایت چه اتفاقی می‌افتد؟ هم به خودتان آسیب می‌زنید و هم به دیگران. این اتفاق باعث کاهش سطح شادی شما خواهد شد.

وقتی بلد باشید چگونه احساسات خود را مدیریت کنید، اول از همه خودتان شادی بیشتری را تجربه می‌کنید. همینطور دیگران هم از شما به عنوان یک انسان پخته و خوش برخورد یاد می‌کنند. پس از همین امروز تحقیق کنید و یاد بگیرید که چطور می‌توانید هیجانات منفی خود را کنترل کنید.

 1. روی رشد شخصی خود وقت بگذارید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در حق خود انجام دهید، تقویت مهارت‌های نرم است. شما با سرمایه گذاری روی رشد شخصی‌تان، احساس ارزشمندی خواهید کرد. وقتی برای توسعه فردی زمان می‌گذارید، خوب است که روند پیشرفتتان را هر چند وقت یک بار چک کنید.

وقتی در پروسه رشد فردی قدم بر می‌دارید و علاوه بر آن روند پیشرفتتان را چک می‌کنید، احساس شادی درونتان چندین برابر خواهد شد.

 1. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از قاتلان بزرگ احساس شادی، مقایسه کردن خود با دیگران است. اگر خودتان را دوست دارید و می‌خواهید خوشحال تر باشید، دست از مقایسه کردن خودتان بردارید.

ما معمولا خودمان را با افراد بهتر از خودمان مقایسه می‌کنیم. مثلا استوری دوستمان را می‌بینیم که چقدر به او در مسافرت خوش می‌گذرد. در حین تماشای عکس‌های او با خود می‌گوییم: “ای کاش منم جای دوستم بودم. نگاه کن چقدر بهش خوش گذشته. من که زندگیم خیلی کسل کننده و بی معناست.” واقعا انتظار دارید با این مدل مقایسه‌ها حس شادی را تجربه کنیم؟ من که فکر نمی‌کنم!

اول از همه منابعی را که احساس ناکافی بودن به شما می‌دهند را شناسایی کنید. بعد آن‌ها را تا حد امکان حذف یا کمرنگ کنید. به جای مقایسه کردن خودتان با دیگران، خودتان را با گذشته‌تان مقایسه کنید. به پیشرفت‌هایی که در این سال‌ها داشته‌اید توجه کنید. انجام اینکار چندین برابر شما را شاد تر می‌کند.

 1. برای پیروزی‌هایتان جشن بگیرید

این همه مدت موفقیت‌های دیگران را تحسین کرده‌اید؛ چرا خودتان را تحسین نمی‌کنید؟ شما بهتر از هر کس دیگری از موفقیت‌ها و دستاوردهای خود آگاه هستید. چرا آن‌ها را جشن نمی گیرید؟ شما و پیروزی‌هایی که تا به امروز داشته اید بسیار ارزشمند هستند. موفقیت‌های خود را ثبت کنید. اینکار نه تنها شما را خوشحال تر می‌کند، بلکه اعتماد به نفستان را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد.

تاثیر سلامت جسم بر سطح شادی ما

برای ایجاد شادی در زندگی‌تان، نیاز به جسم سالم دارید. ذهن آرام و شاد در بدن سالم وجود دارد. وقتی به سلامت جسم خود اهمیت می‌دهید، بدن شما هورمون‌های شادی بیشتری ترشح می‌کند. در ادامه به راهکارهایی درباره سلامت جسم اشاره می‌کنم.

 1. ورزش کردن از نان شب واجب‌ تر است!

حتما این موضوع را به خوبی می‌دانید که ورزش کردن برای بدن مفید است. با این حال بسیاری از مردم ورزش کردن را جدی نمی‌گیرند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند، ورزش کردن فقط برای کاهش وزن است. در صورتی که شما برای داشتن بدن و روح سالم نیاز به ورزش دارید.

سوال پرتکرار این است که چه ورزشی برای بدن مفید است؟

جواب سوال ساده است؛ هر ورزشی که شما دوست دارید. برای تبدیل کردن ورزش به روتین روزانه‌تان، علاقه نقش مهمی دارد. ۹۵% افرادی که به ورزش مداوم عادت دارند، علاقه‌مند به رشته ورزشی‌ خود هستند. علاقه داشتن به یک رشته ورزشی خاص، به شما انگیزه کافی برای ادامه دادن می‌دهد. پس اگر تمرین کردن را شروع می‌کنید و بعد از مدتی رها می‌کنید، احتمالا به آن علاقه‌ای ندارید.

ممکن است از دوچرخه سواری خوشتان بیاید ولی به دویدن علاقه‌ای نداشته باشید. اشکالی ندارد؛ مهم این است که بدن شما در حرکت باشد. بسیاری از مردم عاشق پیاده روی هستند. در حین پیاده روی به موسیقی گوش می‌دهند یا با دوستانشان صحبت می‌کنند. همه این‌کارها برای سلامت جسم شما مناسب است.

حتی اگر وقت بیرون رفتن یا باشگاه را ندارید، می‌توانید در خانه خود چندین حرکت ورزشی را تمرین کنید. مهم این است که بدون تحرک نباشید.

در نهایت تحرک داشتن مداوم باعث ترشح هورمون‌هایی مانند سروتونین و دوپامین (هورمون‌های شادی) می‌شود. تعادل هورمونی به تنهایی عامل بسیار موثری در سطح شادی است.

 1. مراقب تغذیه‌تان باشید!

تغذیه سالم بسیار مهم است. وقتی مواد مورد نیاز و ضروری به بدنتان می‌رسد، تنظیم هورمونی و عصبی شما در بهترین حالت انجام می‌شود. مغز شادی درون را می‌سازد. اگر عملکرد مغزتان خوب باشد، حال شما نیز خوب خواهد بود.

باید بدانید که بدن شما در لحظه واقعا به چه چیزی نیاز دارد. وقتی به نیاز بدن و مغز خود پاسخ درست می‌دهید، ناخودآگاه سطح شادی شما بالاتر می‌رود. همچنین در مواقعی نیاز است از مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی استفاده کنید.

تلاش کنید تا مواد مورد نیازتان را به بدن و مخصوصا مغز خود برسانید. خودتان معجزه‌اش را خواهید دید. حس سبک بالی و شادی حاصل از تغذیه سالم، غیر قابل توصیف است.

بحث سلامت جسم را همینجا به پایان می‌رسانم. نوبت آن است که درباره سلامت روان صحبت کنیم.

سبک زندگی شاد را انتخاب کنید!

حس خوب نسبت به خود

برای داشتن یک زندگی شاد، باید سبک زندگی شاد را اجرا کنید. در ادامه چندین پیشنهاد فوق العاده به شما ارائه خواهم داد. امیدوارم برای اصلاح سبک زندگی خود از همین امروز اقدام کنید؛ چون فردا خیلی دیر است.

 1. مینیمالیست بودن بهترین گزینه است

مینیمالیست بودن به طور خلاصه یعنی ساده زندگی کردن. ساده زیستی برگرفته از فلسفه مینیمالیسم است و یک سبک زندگی پرطرفدار است. درباره فلسفه مینیمالیسم و مینیمالیست بودن، به طور کامل در مقاله لینک شده صحبت کرده‌ایم. می‌توانید با مراجعه به مقاله مینیمالیسم، اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنید.

چیزی که در اینجا می‌خواهم درباره آن صحبت کنم، تاثیر این فلسفه بر سطح شادی شماست. به طور کلی کسی که مینیمالیست است، سبک ساده زیستی را انتخاب کرده است. این ساده زیستی و حذف گزینه‌های اضافی زندگی، باعث افزایش سطح شادی ما می‌شود.

ساده زیستی شما نه تنها در ظاهر زندگی‌تان بلکه در باطن آن نیز تاثیرات فوق العاده‌ای می‌گذارد. وقتی خودتان را از شلوغی‌های اضافی دور می‌کنید، آرامش و شادی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

مثلا دوستی داشتم که همه مدل خوراکی و تنقلات در خانه‌اش پیدا می‌شد. یک روز به او درباره زندگی سالم تر و ساده تر گفتم و خیلی تحت تاثیر قرار گرفت. همین باعث شد تا بخواهد مواد غذایی مصرفی خود را کنترل کند و فقط چیزهایی را بخرد که واقعا نیاز دارد. چند وقت بعد به من گفت: “باور نمی کنی که چقدر حالم بهتره. از وقتی سبد خرید روزانه‌ام رو کنترل می‌کنم، احساس سبکی خاصی دارم. تازه پول بیشتری هم پس انداز می‌کنم و از همه جهت این موضوع برام سود داشته.

 1. هدفمند زندگی کنید

داشتن هدف منطقی در زندگی و دنبال کردن آن هدف، به زندگی شما معنا می‌بخشد. معنادار بودن زندگی‌تان، باعث افزایش سطح خوشحالی شما می‌شود. اما هر هدفی هم هدف معنادار به حساب نمی آید. بهتر است اول نحوه هدفگذاری اصولی را یاد بگیرید. سپس یک هدف قطعی برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

 1. طبق برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت پیش بروید

همیشه بعد از هدفگذاری، درباره برنامه ریزی صحبت می‌کنند. اگر شما هدف مشخصی داشته باشید اما نتوانید برای آن برنامه ریزی کنید، شاید هرگز به آن هدف نرسید. پس اگر هدفگذاری را یاد گرفته‌اید و آن را انجام داده‌اید، نوبت به برنامه ریزی می‌رسد.

اصلا منظور از برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟

برنامه ریزی کوتاه مدت: برنامه ریزی‌هایی که برای روز، هفته و یا همین ماه شما نوشته می‌شوند.

برنامه ریزی بلند مدت: برنامه ریزی‌هایی که برای چند ماه یا سال‌های بعد نوشته می‌شوند.

شما با برنامه ریزی کردن (به شکل کوتاه مدت و بلند مدت) و تیک زدن تک تک کارهایتان، احساس شادی را در خود افزایش می‌دهید. وقتی بدانید که از پس چه کارهایی بر آمده‌اید، سطح شادی درون و اعتماد به نفس شما چندین برابر بالا می‌رود.

امیدوارم با هدفگذاری و برنامه ریزی اصولی، بتوانید زندگی شادتری برای خود بسازید.

تاثیر ارتباطات اجتماعی در میزان شادی

 1. حد تعادل را در هر زمینه‌ای حفظ کنید

هر کدام از ما ممکن است در جنبه‌ای از زندگی‌اش، تعادل را حفظ نکرده باشد. مثلا کسی که ۵ ساعت در روز را صرف فضای مجازی می‌کند، به ظاهر مشکلی با زندگی‌اش ندارد. اما وقتی بیشتر آن فرد را آنالیز می‌کنیم، متوجه کمبود احساس شادی در زندگی‌ او می‌شویم.

افراط در هر کاری (مخصوصا استفاده از صفحات دیجیتال) عواقب خودش را دارد. شاید یکی از بدترین عواقب آن، کاهش احساس رضایت و شادی در زندگی است.

برای جلوگیری از این موضوع، بهتر است با خودتان صادق باشید. صادقانه از خود بپرسید که در چه کاری افراط می‌کنید. وقتی جواب را یافتید، سعی کنید سبک زندگی‌تان را اصلاح کنید. در نهایت می‌توانید به مرحله‌ای برسید که تعادل بین کار و زندگی شما برقرار شده است.

کلام آخر

شاد بودن کار سختی نیست. همانطور که می‌توانیم بی دلیل غمگین باشیم، می‌توانیم بدون دلیل خاصی شاد باشیم. پس بیایید با استفاده از تکنیک‌های این مقاله، برای افزایش سطح شادی خود قدمی بردارید. مطمئنم حتی اگر یکی از این راهکارها را استفاده کنید، خودتان متوجه تغییر حالتان خواهید شد.

شما چه راه دیگری برای داشتن یک زندگی شاد می‌شناسید؟ برایمان بنویسید.

۴.۴/۵ - (۱۷ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *