با افزایش بهره وری، کم تر کار کنید!

تکنیک های افزایش بهره وری

آیا بیش تر از همه ی کارمندان شرکت کار می کنید در نهایت هم تمام ترفیع ها برای همکاران شماست؟ تمام طول ترم را درس می خوانید اما همکلاسیتان که فقط در فرجه ی امتحانات درس خوانده از شما نمره بهتری می گیرد؟ شبانه روز برای کسب و کارتان تلاش می کنید ولی رقبا همیشه از شما جلو می زنند؟

اگر این مشکلات را تجربه کرده اید چرا روی افزایش بهره وری خود کار نمی کنید؟ می پرسید بهره وری دیگر چیست! آن را در این مقاله به شما توضیح خواهم داد. هم چنین تا پایان این مقاله با انواع تکنیک های افزایش بهره وری نیز آشنا خواهید شد.

ابتدا به سراغ مفهوم بهره وری می رویم.

بهره وری چیست؟

بهره وری یعنی بهینه کار کردن

بهره وری یعنی بتوانیم در کم ترین زمان، بهترین عملکرد و بیش ترین بازدهی را داشته باشیم.

شاید تا الان فکر می کردید بهره وری = فقط تلاش بیش تر! اما در واقعیت این طور نیست.

ممکن است برای افزایش بهره وری خود، ساعت های بیش تری در محل کار بمانید بدون آن که در بازدهی شما تاثیری بگذارد. در ایام امتحانات تا نیمه شب، بیدار و مشغول درس خواندن باشید اما نمره ی قابل قبولی به دست نیاورید. ساعت ها و روز ها برای تربیت فرزند خود وقت بگذارید و با او کلنجار بروید اما در اولین مهمانی خانوادگی شما را رو سیاه کند!

دوستان من! کار نیکو کردن از پُر کردن نیست. صرف وقت و انرژی زیاد الزاما به بهترین نتیجه منجر نمی شود. در مقاله ی زیاد کار نکنیم، مفید کار کنیم مفصل تر به این موضوع پرداخته ایم. در کنار تلاش و هزینه ای که می کنید (هزینه های مادی، انرژی، زمان) باید به افزایش بهره وری‌تان نیز توجه داشته باشید. آن وقت است که می توانید به مطلوبِ دلخواهتان برسید.

می دانم که مشتاق شدید بیش تر بدانید. پس با من همراه شوید.

فاکتورهای مهم در تعریف بهره وری

در تعریف بهره وری دو فاکتور مهم وجود دارد:

اثرگذاری: اثربخشی یعنی در مسیر دست یابی به اهداف، کارهای درست انجام دهیم. اقدامات موثری که برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه به ما کمک می کند. مثلا برای موفقیت در کنکور لازم است کتاب های مشخص شده را بخوانیم. در واقع اثرگذاری رابطه ی مستقیمی با کیفیت کارهایمان دارد.

کارایی: کارایی یعنی کار درست را به گونه ای انجام دهیم که منابع کم تری مصرف شود. به طور مثال اگر قبلا یک مقاله را در پنج ساعت می نوشتیم حالا بتوانیم آن را در چهار ساعت و نیم بنویسیم. به این شکل کارایی ما افزایش می یابد. در بررسی کارایی، بیش تر به کمیت توجه می کنیم.

افزایش اثربخشی و کارایی باعث افزایش بهره وری می شود.

افزایش اثرگذاری و کارایی می تواند به افزایش بهره وری در زندگی شخصی و کاری ما کمک کند. به بیان ساده تر اگر بتوانیم کارهای درست را به شیوه ای درست انجام دهیم بهره وری‌مان نیز بالاتر می رود.

یک کسب و کار آنلاین را در نظر بگیرید. یکی از راه های افزایش فروش این است که صاحب این کسب و کار، تبلیغات (اثرگذاری) انجام دهد. اما منظور ما این نیست که انجام این تبلیغ را به هر کسی واگذار کند یا برای آن هزینه های نامعقول پرداخت کند. در واقع باید بتواند با صرف هزینه ی کم تر، بهترین نتیجه ی ممکن را بگیرد. (کارایی)

لورا ارنست:

من بین کارآمدی و اثربخشی تمایز قائل هستم، اما به هر دو برای بهره‌وری نیاز دارم. کارآمدی انجام کارها به درستی است و اثربخشی انجام کارهای درست است. بنابراین مولدترین افراد روی وظایف با ارزش بالا کار می‌کنند و مطمئن می‌شوند که نحوه انجام آن وظایف بهترین راه است. من همچنین معتقدم که  افراد با بهره‌وری بالا تشخیص می‌دهند که کدام وظایف با ارزش هستند یا باید به به دیگران واگذار شود. آن‌ها متوجه شده‌اند که همه ی کارها را نمی‌توانند خودشان انجام دهند و بهتر است برخی از امور را واگذار کنند.

افزایش بهره وری چه تاثیری بر زندگی ما می گذارد؟

افزایش بهره وری به ما کمک می کند دستاورد های بیش تری بسازیم. درآمد خود را بالا ببریم. در تحصیل و کسب و کارمان موفق تر عمل کنیم.

اگر در مسیر توسعه ی فردی قدم گذاشته اید، تلاش برای افزایش بهره وری مسیر شما را آسان تر می کند. در واقع کمک می کند سریع تر پیشرفت کنید و به نتایج مورد انتظارتان برسید.

قصد دارم در ادامه تکنیک های افزایش بهره وری را با شما در میان بگذارم.

تاثیر افزایش بهره وری بر زندگی ما

تکنیک های افزایش بهره وری:

اگر می خواهید کارهای درست را به شیوه ای صحیح انجام دهید این تکنیک ها می تواند به شما کمک کند. به تعداد آدم ها، راه های افزایش بهره وری وجود دارد! بستگی دارد شما از کدام روش خوشتان بیاید. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنم:

۱- استراحت کنید!

یکی از راه های افزایش بهره وری استراحت است.

احتمالا فکر کردید شوخی می کنم! اگر استراحت کنیم پس چطور کار بیشتری انجام دهیم؟

پیش تر به شما گفتیم که بهره وری هرگز به معنای انجام کار زیاد نیست. انسان نمی تواند به طور پیوسته و طولانی تمرکز کند. بدن و مغز شما برای عملکرد بهتر به استراحت و خواب کافی نیاز دارد. حتی وقفه های کوتاه در حین کار یا درس خواندن می تواند به افزایش بهره وری‌تان کمک کند. پیشنهاد می کنم مقاله ی ۷ روش استراحت اصولی را مطالعه نمایید.

۲- اولویت بندی به افزایش بهره وری شما کمک می کند.

سعی کنید کارهایتان را اولویت بندی کنید. حتی قبل از انجام یک کار مشخص، همیشه بخش های مختلف آن را اولویت بندی کنید تا مهم ترینِ آن ها را در زمان نزدیک تری انجام دهید.

اولویت بندی به افزایش بهره وری کمک می کند.

۳- از کارهایتان چک لیست تهیه کنید.

بعد از اولویت بندی بهتر است برای افزایش بهره وری از چک لیست استفاده کنید. چک لیست ها می تواند به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه باشند. با انجام این کار وظایفی که باید انجام دهید به شما یادآوری می شود. خود من از آن جایی که گاهی فراموشی می گیرم، از to-do چک لیست استفاده می کنم. در واقع از شب قبل کارهایی که می خواهم انجام دهم را می نویسم و فردا صبح که روزم را شروع می کنم تکلیفم با خودم مشخص است! از شما می خواهم چک لیست و فواید آن را فراموش نکنید!

یکی از راه های افزایش بهره وری چک لیست نویسی است.

۴- منابع خود را مدیریت کنید.

منظورمان از منابع مواردی مانند زمان، انرژی و پول است. مثلا برای انجام یک کار مشخص زمان را آن قدر کش ندهید که گندش در بیاید! (در مقاله ی قانون پارکینسون چیست نوشته ایم که چطور گندش در می آید!) یا زمان را آن قدر محدود و کم در نظر نگیرید که از پس انجام آن برنیایید. تمام بودجه ی خود را به اولین تبلیغ کسب و کارتان اختصاص ندهید؛ چرا که ممکن است آن تبلیغ اصلا بازدهی نداشته باشد و پس انداز شما تمام شود.

۵- برای افزایش بهره وری عادات خود را بشناسید.

شاید شما از آن دسته افرادی هستید که در محیط های پر سر و صدا می توانید تمرکز کنید. ممکن هم هست با صدای وز وز یک مگس در پشت پنجره تمام حواستان پرت شود.

من در زمان هایی که مشغول انجام کارهایم هستم مجبورم تلفن همراهم را جایی دور از چشم قرار دهم. این کار تمرکزم را بالا می برد. یکی از دوستانم معمولا شب ها کار می کند؛ چرا که در سکوت شب بازدهی بیش تری دارد. همکارم عادت دارد برای رفع خستگی بیست دقیقه در روز بخوابد.

عادات خود را بهتر بشناسید تا بهره پوریتان افزایش پیدا کند.

بهتر است عادات خود را بشناسیم و تا جایی که امکان دارد کارهایمان را مطابق با آن ها انجام دهیم. ما نیاز داریم روی افزایش تمرکز خودمان کار کنیم. شناخت عادت ها کمک می کند بهتر بتوانیم توجهمان را کنترل کنیم و در کارهایمان متمرکز باشیم. در نتیجه افزایش بهره وری نیز خواهیم داشت.

۶- از تکنیک های مدیریت زمان استفاده کنید.

مدیریت زمان به افزایش بهره وری کمک میکند.

زمان موهبتی است که نه ذخیره می شود و نه می توان آن را بیش تر کرد. هر شبانه روز فقط ۲۴ ساعت است و دیگر تکرار نخواهد شد. استفاده از تکنیک های مدیریت زمان کمک می کند بهترین استفاده را از این گنج گران داشته باشیم. از این تکنیک ها می توان به قانون پارتو، تکنیک پومودورو و تکنیک GTD اشاره کرد که در این سایت در مورد هر یک از آن ها مقاله ای نوشته ایم. شک ندارم استفاده از این روش ها به افزایش بهره وری شما کمک بسیاری می کند.

۷- ارتباطات خود را مدیریت کنید.

برای افزایش بهره وری ارتباط های خود را مدیریت کنید.

از ارتباط های ناکارآمد مجازی و دنیای واقعی دوری کنید. افراد زیادی هستند که فقط وقت شما را می گیرند، انرژی منفی می دهند یا در کارهایتان کارشکنی می کنند. این افراد بهره وری شما را به شدت پایین می آورند. لطفا فاصله ی خود را با آنان حفظ کنید.

۸- کمال گرا نباشید.

کمال گرایی در تضاد با افزایش بهره وری شماست.

کمال گرایی، مانند یک سرعت گیر در مسیر اهدافتان عمل می کند. تا همه چیز مهیا نباشد شروع نمی کنید! بنابراین بهره وری ای هم نخواهید داشت. اگر هنوز نمی دانید کمال طلب هستید یا نه، مقاله ی کمال گرایی، ترمزی برای حرکت و پیشرفت را مطالعه کنید. ممکن است مانند من، کمال طلبی پاشنه آشیل شما نیز باشد!

۹- از یک مشاور کمک بگیرید.

یک مشاور می تواند به افزایش بهره وری شما کمک کنید.

ممکن است برای افزایش بهره وری راه های مختلفی را امتحان کرده  اما به نتیجه نرسیده باشید. در این شرایط  بهتر است به یک مشاور یا کوچ مراجعه کنید. مثلا شاید دلیل کم کاری هایتان اهمال کاری باشد و شما از آن بی خبر باشید. در این جا مشاور کمک می کند دلایل مشکلاتتان را سریع تر پیدا کنید.

اگر برای افزایش بهره وری در کسب و کار یا حتی درمان اهمال کاریتان به مشاوره نیاز دارید از اینجا به ما اطلاع دهید.

جمع بندی

“بیش تر کار کردن” تضمینی برای افزایش بهره وری نیست. لازم است کارهای درست را به صورت درست انجام دهید تا به بهره وری بیش تری برسید. طبیعتا نمی توانید یک شبه این بهره وری‌تان را زیاد کنید. اما با تمرین و استمرار می توانید به آن برسید. افراد با بهره وری بالا دارای توانایی یا استعداد خاصی نیستند بلکه تلاش کرده اند اثر گذاری و کارایی را هم زمان در کنار هم داشته باشند.

اگر برای افزایش بهره وری روش های دیگری سراغ دارید ممنون می شویم آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *