اهمال کاری در درس خواندن | دلایل و روش‌های حل کردن آن


احتمالا شما هم درگیر اهمال کاری تحصیلی باشید. تصور کنید از مدرسه یا دانشگاه به خانه برگشته‌اید و ایام امتحانات ترم نزدیک است. کلاس‌های درس شما را به اندازه کافی خسته کرده است اما باید برای امتحانات، خودتان را آماده کنید. در این موقعیت کدام یک از کارهای زیر را انجام می‌دهید؟

 1. مدت کوتاهی استراحت می‌کنید و با انگیزه شروع به درس خواندن می‌کنید.
 2. با خودتان می‌گویید: “حالا بعدا هم می‌تونم درس بخونم.” و مشغول کار دیگری می‌شوید.

اگر معمولا مورد دوم را انجام می‌دهید، این مقاله دقیقا مناسب شماست!

در این مقاله می‌خواهم درباره اهمال کاری تحصیلی  صحبت کنم. سپس توضیح می‌دهم که چرا درگیر این مسئله می‌شوید و چطور باید آن را حل کنید. پس اگر شما نیز درس خواندن خود را به تعویق می‌اندازید و دوست دارید این موضوع را حل کنید، تا پایان مقاله همراه من باشید.

اهمال کاری در درس خواندن

اهمال کاری در درس خواندن چگونه است؟

اهمال کاری یعنی شما انجام کاری را به هر دلیلی عقب بیندازید و با خود بگویید: “بعدا انجامش میدم.” در صورتی که شاید هیچوقت آن “بعدا” از راه نرسد و همیشه در حال سنگین کردن لیست کارهای عقب افتاده‌تان باشید.

این مسئله در افراد محصل (به ویژه دانش آموزان کنکوری) قابل مشاهده است. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان درس خواندن را به تعویق می‌اندازند و این موضوع برایشان یک چالش بزرگ است. تا به حال به خاطر درس نخواندن، خودتان را تنبل خطاب کرده‌اید؟ احتمالا تا الان با برچسب زدن به خود، احساسات منفی‌تان را بیشتر و بیشتر نیز کرده‌اید. در حالی که شما تنبل نیستید و فقط دچار اهمال کاری هستید. اهمال کاری دلایل مختلفی دارد و خوشبختانه این موضوع قابل حل شدن است.

مقاله مرتبط: اهمال کاری و تنبلی یکی هستند یا دوتا؟!

دلایل اصلی اهمال کاری در درس خواندن

در این بخش می‌خواهم به اصلی ترین دلایل اهمال کاری محصلان اشاره کنم. برخی از این دلایل به قدری پنهان هستند که شاید تا الان به آن‌ها آگاه نبوده‌اید. در ادامه دلایل مختلف اهمال کاری تحصیلی را به شما توضیح می‌دهم. ببینید شما به کدام دلیل، درس خواندن‌تان را عقب می‌اندازید؟

 1. کمال طلبی در درس خواندن

تا شرایط اطرافتان عالی نباشد درس نمی خوانید؟
اگر بخشی از برنامه‌تان به خوبی پیش نرود، کلا بیخیال درس خواندن می‌شوید؟
برای خواندن یک مطلب کوتاه درسی، مدت زمان زیادی وقت می‌گذارید؟
اگر در آزمونی نتیجه دلخواه را نگیرید، برای مدتی درس خواندن را رها می‌کنید؟

موارد بالا دقیقا نشانه‌های کمال گرایی در درس خواندن هستند. ذهنیت افراد کمال گرا صفر و صدی است. یعنی یا باید یک کاری را به بهترین شکل انجام دهند، یا کلا آن را انجام نمی دهند. این موضوع چالش بزرگی در درس خواندن دانش آموزان است و باید برطرف شود.

 1. ترس از شکست و نتیجه نگرفتن در آزمون‌ها

در بسیاری از موارد ممکن است ترس‌های ذهنی مانع درس خواندن شما شود. مثلا می‌ترسید که درس بخوانید ولی نتیجه دلخواهتان را در کنکور و آزمون‌های آزمایشی نگیرید. همین ترس‌ها بهانه خوبی برای مغزتان است تا شما را درگیر اهمال کاری کند.

ممکن است قبلا در کنکور یا آزمون‌های درسی شکست خورده باشید و حالا می‌ترسید که باز هم نتوانید موفق شوید. دانش آموزان زیادی را دیده‌ام که چون یک سال در کنکور نتیجه نگرفته‌اند، برای شروع مجدد می‌ترسند و همین مانع درس خواندنشان می‌شود.

آیا می‌خواهید به جای ترس از شکست، با آن دوست شوید؟ حتما مقاله زیر را در سایتمان مطالعه کنید.

“با شکست دوست شو!”

 1. نداشتن برنامه ریزی اصولی

اگر می‌خواهید در درس خواندن موفق باشید، باید برنامه ریزی اصولی را بلد باشید. وقتی برنامه ریزی قابل اجرایی نداشته باشید، طبیعی است که نتوانید درس بخوانید و درگیر اهمال کاری شوید. داشتن یک برنامه قابل اجرا به شما کمک می‌کند تا دست به اقدام بزنید و سراغ درس خواندن بروید.

تازه وقتی موارد چک لیستتان تیک می‌خورند، انگیزه شما برای ادامه دادن بالاتر می‌رود. چون انگیزه واقعی، از اقدام کردن ساخته می‌شود!

شما هم نمی دانید برنامه ریزی اصولی چگونه است؟ اشکالی ندارد. اتفاقا در مقاله‌ای از سایتمان نحوه صحیح برنامه ریزی را توضیح داده‌ایم. می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید و یک بار برای همیشه آن را یاد بگیرید.

برنامه ریزی به روش GTD؛ تنها راه خلاصی از استرس

اهمال کاری به خاطر استرس و اضطراب

 1. اهمال کاری ناشی از استرس و اضطراب

خیلی از دانش آموزان در دوران امتحانات یا سال کنکور درگیر استرس‌های شدید و طولانی و یا حتی اضطراب می‌شوند. استرس تا حدی طبیعی است. حتی شما به وجود استرس نیاز دارید. چون احساس اضطرار برایتان ایجاد می‌کند و شروع به درس خواندن می‌کنید.

پس استرس و اضطراب چطور باعث اهمال کاری در درس خواندن می‌شود؟

فرض کنید می‌دانید که باید برای امتحان پس فردای خود درس بخوانید. اما چون حجم مباحث امتحان بالاست، دچار استرس می‌شوید. به جای اینکه زود تر سراغ درس خواندن بروید، اینستاگرام خود را باز می‌کنید و ساعت‌ها مشغول آن می‌شوید.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون مغز شما می‌خواهد از مشکل و استرس فرار کند. (هر چند کوتاه مدت) در این مواقع بعد از مدتی اینستاگرام گردی و پرت کردن حواس خود از مشکل، استرس شما بیشتر خواهد شد. به این خاطر که زمان خود را به بطالت گذرانده‌اید و هیچ درسی هم نخوانده‌اید.

اکثر اوقات این چرخه منفی اضطراب و اهمال کاری تا حدی ادامه پیدا می‌کند که دانش آموزان شب امتحانی می‌شوند. همچنین ممکن است سلامت روان شما به خطر بیوفتد.

اهمال کاری در درس خواندن به خاطر عدم تمرکز

 1. حواس پرتی و عدم تمرکز

یکی از اصلی ترین عوامل درس نخواندن دانش آموزان، حواس پرتی است. از آنجایی که مطالعه کردن را فرایند جذابی نمی دانید، به سرعت حواستان پرت می‌شود. فضای مجازی و دنیای اینترنت هم بهترین راه برای فرار از درس خواندن است.

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که با خودتان گفته‌اید: “فقط ۵ دقیقه برم اینستا و بعدش میرم سراغ درس.” اما ناگهان به خود می‌آیید و می‌بینید بیش از یک ساعت مشغول اسکرول کردن در اکسپلور اینستاگرام هستید.

اگر دوست دارید بیشتر درباره تمرکز بدانید و آن را افزایش دهید، مقاله زیر مخصوص شماست.

مقاله مرتبط: “قاتل جان تمرکز کیست؟”

 1. نداشتن هدف دقیق از درس خواندن

اگر از دانش آموزان یک مدرسه بپرسید: “چرا درس می‌خوانی و هدفت چیست؟”
بیشترشان پاسخ می‌دهند: “می خوام توی دانشگاه خوبی قبول بشم!”

متاسفانه تا زمانی که پاسختان چنین چیزی است، یعنی هنوز دلیل کافی برای درس خواندن ندارید. برای همین درگیر اهمال کاری می‌شوید و درس خواندن را عقب می‌اندازید.

هدف شما از درس خواندن باید به قدری برایتان جذاب و خواستنی باشد که بتوانید تحت هر شرایطی برای رسیدن به آن تلاش کنید. همه می‌خواهند در دانشگاه و رشته‌ی خوبی قبول شوند! باید مشخص کنید دقیقا چه می‌خواهید؟ چرا این هدف را می‌خواهید؟ با رسیدن به این هدف چه لذت‌هایی را تجربه خواهید کرد؟

در واقع شما باید به کنکور و دانشگاه به عنوان ابزاری برای رسیدن به خواسته‌هایتان نگاه کنید. خوب است مشخص کنید بعد از درس خواندن، قرار است به چه هدفی برسید. در غیر این صورت دلیل احساسی کافی برای درس خواندن و چالش‌های مسیر نخواهید داشت.

وقتی چرایی کافی برای هدفتان داشته باشید، با هر چگونگیِ آن می‌سازید. پس همین امروز هدف خود را با جزئیات مشخص کنید و بنویسید قرار است با رسیدن به آن، چه اتفاقات خوبی برایتان بیوفتد. وقتی این کار را انجام دهید، به احتمال کمتری درگیر اهمال کاری در درس خواندن خواهید شد.

اتفاقا وقتی دلیل خود را برای رسیدن به هدفتان مرور می‌کنید، انگیزه شما نیز بالاتر می‌رود و دیگر درس خواندن را رها نمی کنید.

مطلب مرتبط: هدف معنادار من در زندگی چیست؟

تاثیرات منفی اهمال کاری درس خواندن

 1. ترس از موفقیت

شاید اسم این نوع ترس را تا به حال نشنیده باشید، اما ممکن است به خاطر ترس از موفقیت درگیر اهمال کاری باشید. چگونه؟ مثلا اگر می‌ترسید به خاطر موفقیت درسی، توقع اساتید از شما بالا برود و یا دوستان نزدیک خود را از دست بدهید، درگیر ترس از موفقیت هستید.

ترس از موفقیت همانند ترس از شکست، یکی از اصلی ترین ترس‌های ذهنی است که باعث اهمال کاری می‌شود. فرد محصل با خودش تصور می‌کند اگر موفق شود، قرار است مسئولیت‌ها و سختی‌هایش نیز بیشتر شود.

دلایل پنهان اهمال کاری را بشناسید و آن را برطرف کنید

اهمال کاری دلایل مختلفی دارد که در بخش قبلی مقاله درباره برخی از آن‌ها صحبت کردم. این مسئله فقط در درس خواندن مانع دانش آموزان نشده است. بلکه اهمالکاری تبدیل به عادت مخربی شده که نمی گذارد برای اهدافتان اقدام کنید.

اگر هدفی دارید که واقعا برایتان مهم است و دوست دارید به آن برسید، باید عمل گرا باشید. پس برای عملگرا شدن، لازم است اهمال کاری را برطرف کنید. تنها مانعی که الان بین شما و هدفتان قرار دارد، اهمال کاری است. اگر دنبال راهی قطعی و مطمئن برای برطرف شدن اهمال کاری و تبدیل شدن به فردی عمل گرا هستید، پیشنهاد ما دوره تخصصی جرقه است.

دوره جرقه به شما کمک می‌کند اهمال کاری را کنار بگذارید و برای رسیدن به اهدافتان اقدام کنید. برای اینکه بیشتر با مسیر تخصصی جرقه آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم به لینک زیر سر بزنید.

دوره تمرین محور و تخصصی جرقه؛ راهی قطعی برای برطرف کردن اهمال کاری

نتیجه اهمال کاری تحصیلی چه خواهد بود؟

ممکن است به خاطر یک یا چند دلیل درگیر اهمال کاری در درس خواندن باشید. نتیجه درس نخواندن یا دیر درس خواندن واضح است. اما اگر هدفی که از درس خواندن دارید برایتان واقعا مهم است، باید اهمال کاری را برطرف کنید.

باید عملگرا شوید تا مطالعه کردن را به تعویق نیندازید. تنها مانعی که برای درس خواندن دارید، اهمال کاری است. همچنین تا زمانی که این موضوع برطرف نشود، در چرخه منفی آن خواهید ماند.

چگونه اهمال کاری در درس خواندن را کنار بگذاریم؟

خوشبختانه برای حل کردن هر یک از دلایل اهمال کاری، تکنیکی وجود دارد. در این بخش می‌خواهم به راهکارهایی برای برطرف شدن اهمال کاری در درس خواندن اشاره کنم.

البته در مقاله دیگری از سایتمان درباره راه‌های درمان اهمال کاری تحصیلی صحبت کرده‌ایم. به شما پیشنهاد می‌کنم بعد از خواندن دو راهکار اول، به مقاله‌مان مراجعه کنید و این مسئله را به بهترین شکل برطرف کنید.

 • برنامه ریزی خود را اصلاح کنید

اولین و شاید مهم ترین کار این است که برنامه دقیق و قابل اجرایی برای خود مشخص کنید. وقتی برنامه ریزی شما دقیق و منطقی باشد، به احتمال بیشتری کارهای نوشته شده را انجام می‌دهید. برنامه شما باید دارای اولویت بندی نیز باشد. مثلا خواندن کدام مباحث را باید زودتر شروع کنید؟ کدام مباحث اهمیت بالاتری دارند؟

مقاله مرتبط: ۷ تکنیک ساده و کاربردی برای برنامه ریزی اصولی

 • تا حد امکان عوامل حواس پرتی را حذف کنید

سعی کنید هنگام مطالعه تا حد امکان عوامل حواس پرتی را حذف کنید. گوشی خود را دور از دسترس بگذارید تا با هر نوتیفیکیشن حواستان پرت نشود. از هندزفری و صدای برفکی استفاده کنید تا صداهای اطراف، تمرکزتان را بهم نزنند. موقع درس خواندن باید فقط کتاب‌های درسی اطرافتان باشد؛ نه انواع خوراکی و وسایل غیر درسی!

اگر افکار مزاحمی داشتید که نمی گذاشت درس بخوانید، می‌توانید آن‌ها را روی کاغذ بنویسید و به خودتان بگویید: “درسم رو خوندم، به این مسائل هم فکر می‌کنم.” و بعد از خواندن درس‌هایتان، زمانی را به تحلیل نوشته‌ها و افکار خود اختصاص دهید.

اهمال کاری تحصیلی

همچنین سعی کنید در زمان‌های استراحت خود از فضای مجازی و اینترنت استفاده نکنید. چون وقتی دوباره به درس خواندن برمی‌گردید، ناخودآگاه فکرتان درگیر اطلاعات بیهوده می‌ماند و تمرکز کردن برایتان سخت می‌شود.

بهترین حالت این است که در کتابخانه مشغول درس خواندن شوید تا در متمرکز ترین حالت خود باشید. البته اگر با دوستانتان مشغول حرف زدن نشوید. 😊

 • ۱۱ روش دیگر برای درمان اهمال کاری در درس خواندن

همانطور که در ابتدای این بخش گفتم، یک مقاله کامل درباره برطرف کردن اهمال کاری تحصیلی در سایتمان داریم. شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر با راهکارهای بیشتری آشنا شوید و از آن‌ها برای کنار گذاشتن اهمال کاری استفاده کنید.

“درمان اهمال کاری تحصیلی با ۱۱ روش موثر”

بهترین راه برای برطرف کردن اهمال کاری درسی؛ دوره تمرین محور جرقه!

اگر دنبال یک راه تخصصی و حرفه‌ای برای برطرف کردن اهمال کاری هستید، دوره جرقه بهترین گزینه است. اگر هنوز هم کارهایتان را عقب می‌اندازید و نمی توانید عملگرا باشید، مسیر جرقه دقیقا مناسب شماست.

بنر دوره تمرین محور و تخصصی جرقه

هدف دوره جرقه برطرف کردن اهمال کاری و عملگرا شدن است. در این مسیر ۲۱ روزه در کنار شما هستیم تا بتوانید در مسیر اهدافتان قرار بگیرید و به آن‌ها برسید. بدون آنکه مسیر را رها کنید و یا در شروع کردن، دچار اهمال کاری شوید.

اگر دوست دارید بیشتر درباره دوره جرقه بدانید، پیشنهاد می‌کنم به صفحه زیر سر بزنید. همچنین در بخش نظرات، می‌توانید تجربه و موفقیت‌های دانش پذیران ما را ببینید.

“دوره تخصصی و تمرین محور جرقه برای رفع اهمال کاری”

کلام آخر

در این مقاله شما را با اهمال کاری تحصیلی، دلایل و تکنیک‌هایی کاربردی برای برطرف کردن آن آشنا کردم. از همین امروز برای برطرف شدن اهمال کاری در درس خواندن اقدام کنید و یا این مورد را نیز به تعویق بیندازید. انتخاب با خودتان است!

شما چرا در درس خواندن درگیر اهمال کاری هستید؟ برایمان بنویسید.

مررسی از نظرت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *